Podejrzewasz łysienie androgenowe? Udaj się do trychologa.

Podejrzewasz łysienie androgenoweMocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni borykają się z problemem przerzedzenia włosów lub całkowitego wyłysienia. Często dopatrujemy się przyczyn nadmiernego wypadania włosów w złej diecie lub zwyczajnym przemęczeniu i działaniu stresu, jednak tak naprawdę przyczyn może być wiele. Niektóre z nich są bardzo złożone i wymagają wnikliwej diagnostyki. Każda osoba, która zauważy trwające od kilku miesięcy wypadanie ponad 100 włosów dziennie, nie powinna samodzielnie starać się rozwiązać tego problemu. Specjalistą od diagnozowania i leczenia łysienia jest trycholog, i to właśnie do niego należy się udać.

Czy rzeczywiście potrzebujesz konsultacji u trychologa?

Trycholog to dermatolog wyspecjalizowany w leczeniu chorób włosów i owłosionej skóry głowy. Tak wąska specjalizacja jest równoznaczna z doskonałą znajomością przyczyn łysienia i łatwością ich diagnozowania. Dzięki wykorzystaniu badania trychoskopowego i trychogramu, czyli oglądania skóry głowy w powiększeniu oraz oglądania włosów pod mikroskopem, trycholog doskonale poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Jednym z najbardziej złożonych problemów z włosami, a jednocześnie najczęściej występującym, jest łysienie androgenowe. U jego podłoża leży zwiększone stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, a zwłaszcza dihydrotestosteronu DHT. Problem ten dotyka obu płci i najczęściej uwarunkowany jest genetycznie. Predyspozycja do łysienia androgenowego wynika z nadmiernej konwersji testosteronu do DHT oraz z nadwrażliwości włosów na jego działanie. Dodatkowo u kobiet do łysienia androgenowego przyczyniają się złożone problemy hormonalne, przebiegające najczęściej ze spadkiem stężenia estrogenów: menopauza, guzy jajników, zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga.

Diagnostyka łysienia androgenowego krok po kroku

W oparciu o jakie objawy trycholog diagnozuje łysienie androgenowe? Najważniejsze przesłanki to:

– występowanie łysienia w rodzinie
– początek łysienia w wieku 20 – 30 lat
– u mężczyzn charakterystyczna lokalizacja problemu: czubek głowy oraz okolica skroniowo – czołowa
– u kobiet pojawiają się rzadkie włosy na szczycie głowy, z towarzyszącym trądzikiem oraz nadmiernym owłosieniem ciała
– w badaniu trychoskopowym stwierdzany jest spadek grubości włosów, zanik mieszków włosowych, bardzo mało włosów w fazie wzrostu

Niekiedy wymagana jest dodatkowa konsultacja z ginekologiem czy endokrynologiem. Ostatecznie rozpoznanie łysienia androgenowego prowadzi do zastosowania specjalistycznego leczenia. Trycholog zaleca stosowanie leków o działaniu antyandrogennym, czyli ograniczające konwersję testosteronu do DHT oraz zmniejszające wrażliwość komórek na jego działanie. Stosowane są leki zarówno doustne, jak i miejscowe. Te aplikowane na skórę dodatkowo pobudzają krążenie krwi, stymulując mieszki włosowe do produkcji nowych włosów i hamując ich wypadanie.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...

Brak produktów