Starzenie się włosów – na czym polega i czy można je powstrzymać?

Starzenie się włosów – na czym polega i czy można je powstrzymaćStarzenie się włosów to fizjologiczne, postępujące wraz z czasem zjawisko, które dotyczy żywych komórek włosa. Wraz z wiekiem zauważalne będzie zatem osłabienie cebulki i mieszka włosowego. Nie można całkowicie powstrzymać tego procesu, można natomiast nieco go spowolnić. A osiągnąć to można nie tylko odpowiednią pielęgnacją włosów, ale także prowadząc zdrowy styl życia.

Jak przebiega starzenie się włosów?

Włosy to w większości struktury martwe – wystająca ponad powierzchnię włosa łodyga to martwa struktura. Nie podlega ona starzeniu w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, czyli nie doświadcza stopniowego spowalniania metabolizmu i zdolności regeneracyjnych. Łodyga włosów podlega natomiast uszkodzeniom mechanicznym, termicznym i chemicznym. Starzeniu podlega zatem mieszek włosowy i cebulka włosowa, a także skóra głowy – zwłaszcza gruczoły łojowe.

Procesy starzenia się włosów obejmują następujące zmiany:

– ograniczenie aktywności gruczołów łojowych, co zmniejsza nawilżenie skóry głowy i włosów
– spadek syntezy keratyny i kolagenu, czyli podstawowych białek budulcowych
– ograniczenie syntezy aminokwasów siarkowych
– zaburzenia krążenia krwi w skórze głowy, co sprzyja gorszemu dotlenieniu i odżywieniu mieszków włosowych
– ścieńczenie włosów i miniaturyzację mieszków włosowych związaną z zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza w zakresie męskich i żeńskich hormonów płciowych
– osłabienie włosów związane z zaburzeniami wchłaniania i niedoborami pokarmowymi
– uszkodzenie struktury włosów przez promieniowanie UV

Włosy starzejące się stają się odwodnione, łamliwe, wypadają w nadmiarze. Rzadkie włosy to nie wszystko – włosy są cienkie, matowe, puszą się.

Jak ograniczyć starzenie się włosów?

Aby włosy starzały się wolniej i zachowały na długo swój nienaganny wygląd, warto zadbać o ich kondycję jak najwcześniej. Najważniejsze jest odżywianie włosów oraz ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wielu powstałych uszkodzeń włosów nie da się już bowiem całkowicie cofnąć. Kwestia odżywiania włosów sprowadza się do diety i suplementacji dostarczającej aminokwasów, kwasów tłuszczowych omega 3, witaminy C i D, witamin z grupy B, cynku, selenu, magnezu, żelaza czy jodu. Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, produkty zbożowe, nierafinowane oleje roślinne, orzechy, mięsa i ryby.

Profilaktyka starzenia włosów obejmuje także unikanie promieniowania UV, wody chlorowanej, palenia papierosów, zabiegów rozjaśniania i farbowania włosów. Ważne jest ponadto stosowanie kosmetyków pobudzających krążenie krwi, dostarczających witamin i antyoksydantów, wolnych od syntetycznych dodatków. Idealne będą zatem dobrej jakości, specjalistyczne kosmetyki do włosów zakupione w aptece, ale także domowej roboty wcierki ziołowe czy maski odżywcze na bazie olejów roślinnych, żółtka czy drożdży. Koniecznie należy stosować także masaże skóry głowy, które pobudzają krążenie krwi i wzmacniają mieszki włosowe.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...

Brak produktów