Pielęgnacja włosów w starszym wieku i przedwczesne siwienie włosów

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast o włosach i skórze głowy – a one także wymagają dostosowanej do wieku pielęgnacji. Warto poznać fizjologiczne mechanizmy starzenia, ale także dowiedzieć się jakie czynniki nasilają niekorzystne zmiany na skórze głowy. Co więcej – konieczne jest poznanie tajników skutecznej pielęgnacji włosów w starszym wieku.

Co się dzieje z włosami po 50. roku życia?

Skóra stale poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych, co z pewnością ma wpływ na tempo procesu starzenia. Przyspiesza go m.in. ekspozycja na zanieczyszczenia środowiskowe, promieniowanie słoneczne, a także konserwanty czy inne podrażniające skórę składniki kosmetyków.

×
Kluczowe znaczenie ma jednak fizjologiczne starzenie, wynikające z następujących procesów:

  • spadku syntezy kolagenu i utraty elastyczności skóry
  • mniejszej wydajności antyoksydacyjnej ochrony organizmu
  • zaniku ochronnego płaszcza hydrolipidowego skóry
  • gorszego krążenia krwi w skórze głowy, co osłabia mieszki włosowe
  • zmian hormonalnych sprzyjających miniaturyzacji mieszków włosowych i wypadaniu włosów

 
Do tego dochodzi stres i niedobory pokarmowe, a także rozwijające się choroby ogólnoustrojowe – wszystko to skutkuje podrażnieniem i suchością skóry głowy, a także przerzedzeniem włosów. Większość osób boryka się także z siwieniem włosów. Nie da się zatrzymać procesu starzenia się, można natomiast spowolnić pojawienie się niekorzystnych zmian, a także dopasować pielęgnację włosów do ich zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb.

Pielęgnacja włosów po 50. roku życia

Osoby, które ukończyły 50. rok życia, powinny skoncentrować się przede wszystkim na nawilżaniu skóry głowy i włosów. W tym celu doskonale sprawdzą się kosmetyki zawierające humektanty, czyli składniki o właściwościach nawilżających.

W szamponach, odżywkach i maskach do włosów warto poszukiwać zatem takich składników jak:

  • miód
  • aloes
  • panthenol
  • gliceryna
  • mocznik
  • kwas hialuronowy
  • ekstrakty ziołowe

 
Pielęgnacja włosówRównie ważne jest nawilżanie włosów i skóry głowy od wewnątrz – optymalne nawodnienie organizmu zapewni przyjmowanie co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Z dietą warto dostarczyć jak najwięcej antyoksydantów, czyli witamin A, C i E, cynku i selenu, a także witamin z grupy B. Może to spowolnić procesy starzenia się skóry i włosów. Zamiast tradycyjnego farbowania z użyciem farb zawierających amoniak, warto zdecydować się na mniej szkodliwe tonery czy płukanki do włosów. Trzeba ich używać częściej, jednak nawet ich częste stosowanie nie odbije się niekorzystnie na kondycji włosów.

Jeśli nasza fryzura jest mocno przerzedzona – można skorzystać z prostych i dostępnych dla każdego metod zagęszczania włosów. Absolutnie każdy poradzi sobie z włóknami keratynowymi do włosów – ten prosty w użyciu preparat zapewnia natychmiastowe, optyczne zagęszczenie włosów. Dzięki mikrowłóknom do zagęszczania włosów zyskamy młodszy wygląd i pewność siebie, co będzie stanowiło doskonałe uzupełnienie odpowiedniej pielęgnacji włosów.

Starzenie się włosów – na czym polega i czy można je powstrzymać?

Starzenie się włosów to fizjologiczne, postępujące wraz z czasem zjawisko, które dotyczy żywych komórek włosa. Wraz z wiekiem zauważalne będzie zatem osłabienie cebulki i mieszka włosowego. Nie można całkowicie powstrzymać tego procesu, można natomiast nieco go spowolnić. A osiągnąć to można nie tylko odpowiednią pielęgnacją włosów, ale także prowadząc zdrowy styl życia.

Jak przebiega starzenie się włosów?

Włosy to w większości struktury martwe – wystająca ponad powierzchnię włosa łodyga to martwa struktura. Nie podlega ona starzeniu w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, czyli nie doświadcza stopniowego spowalniania metabolizmu i zdolności regeneracyjnych. Łodyga włosów podlega natomiast uszkodzeniom mechanicznym, termicznym i chemicznym. Starzeniu podlega zatem mieszek włosowy i cebulka włosowa, a także skóra głowy – zwłaszcza gruczoły łojowe.

Procesy starzenia się włosów obejmują następujące zmiany:

  • ograniczenie aktywności gruczołów łojowych, co zmniejsza nawilżenie skóry głowy i włosów
  • spadek syntezy keratyny i kolagenu, czyli podstawowych białek budulcowych
  • ograniczenie syntezy aminokwasów siarkowych
  • zaburzenia krążenia krwi w skórze głowy, co sprzyja gorszemu dotlenieniu i odżywieniu mieszków włosowych
  • ścieńczenie włosów i miniaturyzację mieszków włosowych związaną z zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza w zakresie męskich i żeńskich hormonów płciowych
  • osłabienie włosów związane z zaburzeniami wchłaniania i niedoborami pokarmowymi
  • uszkodzenie struktury włosów przez promieniowanie UV

 
Włosy starzejące się stają się odwodnione, łamliwe, wypadają w nadmiarze. Rzadkie włosy to nie wszystko – włosy są cienkie, matowe, puszą się.

Jak ograniczyć starzenie się włosów?

Starzenie się włosów – na czym polega i czy można je powstrzymaćAby włosy starzały się wolniej i zachowały na długo swój nienaganny wygląd, warto zadbać o ich kondycję jak najwcześniej. Najważniejsze jest odżywianie włosów oraz ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wielu powstałych uszkodzeń włosów nie da się już bowiem całkowicie cofnąć. Kwestia odżywiania włosów sprowadza się do diety i suplementacji dostarczającej aminokwasów, kwasów tłuszczowych omega 3, witaminy C i D, witamin z grupy B, cynku, selenu, magnezu, żelaza czy jodu. Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, produkty zbożowe, nierafinowane oleje roślinne, orzechy, mięsa i ryby.

Profilaktyka starzenia włosów obejmuje także unikanie promieniowania UV, wody chlorowanej, palenia papierosów, zabiegów rozjaśniania i farbowania włosów. Ważne jest ponadto stosowanie kosmetyków pobudzających krążenie krwi, dostarczających witamin i antyoksydantów, wolnych od syntetycznych dodatków. Idealne będą zatem dobrej jakości, specjalistyczne kosmetyki do włosów zakupione w aptece, ale także domowej roboty wcierki ziołowe czy maski odżywcze na bazie olejów roślinnych, żółtka czy drożdży. Koniecznie należy stosować także masaże skóry głowy, które pobudzają krążenie krwi i wzmacniają mieszki włosowe.

Siwienie włosów – nie zawsze jest oznaką starzenia

[HAIR LEWA]Jeszcze kilkadziesiąt lat temu siwe włosy utożsamiane były ze statecznością i życiowym doświadczeniem, dziś – to niepożądana oznaka upływającego czasu. Z jednej strony mamy coraz więcej możliwości skutecznego maskowania siwych włosów, a z drugiej – coraz częściej występuje zjawisko przedwczesnego siwienia włosów. Od czego zależy tempo siwienia włosów? I jak można poradzić sobie z tym problemem?

Siwienie włosów – przyczyny przedwczesnego siwienia włosów

Siwienie włosów to postępujący stopniowo, fizjologiczny proces odbarwiania włosów. Za kolor włosów odpowiada zawarta w nich melanina – barwnik osiadający na keratynowych włóknach włosa. Między 30. a 40. rokiem życia pojawiają się pierwsze siwe włosy – spada zdolność komórek melanocytów do syntezy barwnika. Pierwsze siwe włosy zazwyczaj pojawiają się w okolicy skroni i czubka głowy, z czasem siwienie obejmuje także pozostałe obszary głowy. Takie siwienie włosów określane jest mianem fizjologicznego siwienia włosów. Innym typem siwienia jest przedwczesne siwienie włosów, które pojawia się najczęściej około 20. – 25. roku życia, a w skrajnych przypadkach może dotyczyć nawet dzieci.

Przedwczesne siwienie włosów bardzo często jest wskaźnikiem niewłaściwego stylu życia czy obecności niektórych schorzeń – wtedy poza siwieniem pojawiają się nadmiernie przerzedzone włosy. Niekiedy jest to natomiast przypadłość uwarunkowana genetycznie.

Najczęstsze czynniki generujące przedwczesne siwienie to:

  • stres
  • stosowanie używek
  • niewłaściwie zbilansowana dieta, prowadząca do niedoborów witamin z grupy B, żelaza, miedzi, selenu czy cynku
  • choroby tarczycy, nerek, jajników
  • niewystarczająca ilość snu
  • niektóre choroby autoimmunologiczne, np. cukrzyca typu 1 czy niedokrwistość Addisona – Biermera

 
Profilaktyka przedwczesnego siwienia włosów sprowadza się zatem do prowadzenia szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Jednak wcześniej czy później każdy z nas stanie przed perspektywą utraty wrodzonej barwy włosów. Jak można wtedy zamaskować siwienie?

Sposoby na pielęgnację i maskowanie siwych włosów

Siwe włosy najczęściej są matowe i sztywne, zatem konieczne jest ich dogłębne nawilżanie. Doskonale sprawdzą się kosmetyki zawierające olejki roślinne, proteiny z soi czy pszenicy, aloes, witaminy A i E, ekstrakty ziołowe.

Wybór metody maskowania siwych włosów zależny jest od stopnia zaawansowania siwienia oraz docelowego efektu. Gdy siwych włosów jest niewiele bądź zależy nam jedynie na odświeżeniu naturalnej barwy włosów – można poeksperymentować z naturalnymi płukankami do włosów. Czarna herbata, szałwia, kora dębu czy łupiny orzechów mogą posłużyć do sporządzenia płukanki przyciemniającej siwe włosy. Metodą naturalnej koloryzacji siwych włosów jest ponadto zastosowanie henny. Tego typu sposoby maskowania siwizny są jednak ograniczone wyłącznie do przypadków umiarkowanej siwizny, a ich efekt jest krótkotrwały.

Siwienie włosów – nie zawsze jest oznaką starzeniaDająca lepsze i dłuższe efekty metoda koloryzacji siwych włosów to farbowanie – przy użyciu farby czy szamponu koloryzującego. Alternatywą dla koloryzacji jest zastosowanie odsiwiacza do włosów. Tego typu preparaty są szczególnie często używane przez mężczyzn, a istotą ich działania jest redukowanie utlenionej melaniny, przez co stopniowo przywracany jest naturalny kolor włosów. Preparat tego typu działa stopniowo i przynosi najlepsze efekty na jasnych włosach.

Zdrowe nawyki przeciwko siwieniu włosów

W celu ograniczenia procesu odbarwiania włosów warto wdrożyć w życie kilka zdrowych nawyków. Nietrudno się domyślić, że najważniejsze znaczenie ma unikanie stresu oraz zbilansowana dieta. Warto opanować skuteczne techniki relaksacji, spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, regularnie uprawiać sport. Dieta powinna obfitować w pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, ryby, mięsa, warzywa i owoce.

Zdrowy styl życia pomoże ograniczyć zarówno przedwczesne siwienie włosów, jak i pomoże uporać się z innym problemem, jakim są nadmiernie wypadające włosy. Zyska także kondycja Twojej skóry i paznokci.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Brak produktów