Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą zaszkodzić fryzurze i doprowadzić do zniszczenia włosów. Jak wysokie i niskie temperatury wpływają na stan włosa? Nie zapominajmy również o amoniaku – czy stosowanie kosmetyków do włosów z amoniakiem jest bezpieczne? Poświęć chwilę na lekturę artykułu, który odpowie na postawione tutaj pytania.

Stres – największy wróg Twoich włosów

×
O negatywnym wpływie stresu na zdrowie i wygląd powiedziano już niemal wszystko. Nie od dziś wiadomo, że stres negatywnie wpływa na kondycję włosów. Niektórzy doświadczają stopniowego przerzedzania się włosów pod wpływem działania przewlekłego stresu. Inni – doświadczając nagłej traumy – mogą stracić włosy niemal natychmiast. Przyczyn takiego stanu rzeczy wciąż jednoznacznie nie określono – stres oddziałuje bowiem na nasze włosy na drodze wielu mechanizmów. Czy możemy powstrzymać wypadanie włosów pod wpływem stresu?

Jak stres oddziałuje na włosy?

Stres to w rzeczywistości stan mobilizacji organizmu, który – jeśli doświadczamy go sporadycznie, nie powinien wywierać negatywnego wpływu na zdrowie. Niestety – dziś większość z nas doświadcza stresu na co dzień. Powoduje to wiele zaburzeń hormonalnych, wpływa negatywnie na pracę serca i mózgu. Stres odbija się także niekorzystnie na wyglądzie naszych włosów.

Chroniczny stres generuje nasilone stany zapalne w organizmie, aktywuje także procesy autoimmunologiczne. Może to prowadzić do częstego występowania łysienia plackowatego, łysienia telogenowego, łuszczycy skóry głowy. Na skutek zapalenia mieszków włosowych także może dojść do nadmiernej utraty włosów. Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do łysienia mogą być zaburzenia hormonalne generowane stresem. Wzrost poziomu kortyzolu, amin katecholowych czy prolaktyny może generować łysienie telogenowe.

Stres negatywnie wpływa na krążenie krwi – a niedotlenione i nieodżywione mieszki włosowe staną się słabsze, a włosy zaczną w nadmiarze wypadać. Niemal zawsze stresowi towarzyszy zbyt mało snu. Oznacza to niewystarczającą regenerację skóry, także skóry głowy – a to może prowadzić do osłabienia włosów. Stres pociąga za sobą także nieregularną dietę, picie dużych ilości kawy, sięganie po używki – to wszystko prowadzi do niedoborów pokarmowych. Brak witamin i minerałów wpływających na zdrowy wygląd włosa może prowadzić do ścieńczenia włosów i ich nadmiernego wypadania. Mowa zwłaszcza o niedoborach białka, magnezu, wapnia, żelaza, krzemu, witaminy D, A i E czy nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Stres – największy wróg Twoich włosówSpecjalnym typem łysienia psychogennego jest trichotillomania – niektóre osoby mogą reagować na stres chęcią wyrywania włosów. Jeśli stan taki trwa dłużej – może prowadzić do zauważalnego przerzedzenia fryzury.

Czy można zapobiec łysieniu w przebiegu stresu?

Trudno jest ograniczyć niekorzystne zmiany w organizmie, które generowane są stresem. Najlepiej jest zatem po prostu unikać stresu lub postarać się nieco ograniczyć jego zasięg. Mile widziane są zatem:

  • regularny tryb życia
  • odpowiednia ilość snu
  • regularna aktywność fizyczna
  • opanowanie technik relaksacyjnych: jogi, głębokiego oddychania, masażu, medytacji

 
A w ramach wspomagania kondycji włosów można sięgnąć po suplementy dedykowane włosom, specjalistyczne dermokosmetyki, skuteczne domowe receptury pielęgnujące, np. ziołowe płukanki. Wiadomym jest jednak, że w przypadku przerzedzenia fryzury trzeba poczekać minimum dwa – trzy miesiące na pojawienie się pierwszych efektów. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest zagęszczacz do włosów. Dzięki niemu natychmiastowo poprawisz wygląd Twojej fryzury, a jednocześnie unikniesz stresu i skrępowania związanego z niekorzystnym wyglądem fryzury.

Temperatura – jaki ma wpływ na stan Twoich włosów?

Zarówno wysoka, jak i niska temperatura negatywnie wpływa na kondycję włosów. Ciężko, a wręcz niemożliwe, jest całkowicie wyeliminować jej wpływ – można jedynie próbować zminimalizować jej skutki. Jaka temperatura ma niekorzystny wpływ na Twoje włosy? Co zrobić, by zminimalizować jej niepożądane działania?

Niska temperatura i jej działanie na włosy

Jak temperatura wpływa na włosyNiska temperatura na zewnątrz niesie za sobą spadek wilgotności powietrza. Przyczynia się to do łamania, rozdwajania i elektryzowania włosów. Kosmyki są również mniej nawilżone. Kolejnym minusem zimowych temperatur jest łatwiejsze przetłuszczanie się włosów. Może ono być spowodowane noszeniem czapek z materiałów słabo przepuszczających powietrze.

W zimowym okresie należy zapewnić włosom odpowiednie nawilżenie za pomocą odżywek lub masek. Należy unikać odżywek proteinowych – nie są najlepszym wyborem na chłodne dni.

Wysoka temperatura i jej wpływ na włosy

Najwięcej szkód Twoim włosom wyrządza wysoka temperatura. Pod jej wpływem włosy łatwo ulegają przesuszeniu, stają się porowate i łamliwe. Suszenie włosów czy stylizacja na gorąco za pomocą prostownicy lub lokówki to zabiegi, z których ciężko zrezygnować. Spróbuj ograniczyć je do niezbędnego minimum. Przed ich wykonaniem możesz stosować serum jako zabezpieczenie termoochronne. Silikon w nim zawarty powinien zminimalizować efekty przegrzania. Zdecydowanie należy unikać kosmetyków z alkoholem – potęgują działanie wysokiej temperatury.

Jak suszyć włosy, aby jak najmniej im zaszkodzić? Zanim weźmiesz do ręki suszarkę, pamiętaj o spłukaniu głowy zimną wodą. Domknie ona łuski włosa, co sprawi, że włos będzie mniej narażony na działanie wysokiej temperatury. Osusz włosy ręcznikiem – najlepiej bawełnianym. Wchłonie on część wody i skróci proces suszenia. Kolejnym elementem, jakim możesz się wspomóc jest zastosowanie kosmetyków termoochronnych, które uszczelnią łuski włosa. Sam proces suszenia należy przeprowadzać w stosunkowo niskiej temperaturze – najlepiej około 60°C. Pod koniec zabiegu warto ustawić suszarkę na zimny strumień powietrza, aby całkowicie domknąć łuski.

Kluczem do zachowania pięknej fryzury jest rozsądek i wiedza. Przestrzeganie kilku prostych zasad dotyczących ochrony włosów przed skrajnymi temperaturami pozwoli zdecydowanie poprawić kondycję Twoich kosmyków.

Wpływ amoniaku na kondycję włosów

Amoniak jest nieorganicznym związkiem chemicznym azotu i wodoru. Jest jednym ze składników znajdujących się w farbach do włosów. Amoniak jest substancją toksyczną. Jaki jest jego wpływ na kondycję włosów?

Dlaczego farby zawierają amoniak?

amoniak a kondycja włosówDlaczego producenci farb dodają do swoich produktów amoniak? Można domyślać się, że nie jest go wystarczająco dużo, aby mógł zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Substancja ta jest swego rodzaju „otwieraczem do włosów”. Amoniak, dzięki zasadowemu odczynowi, rozchyla ich łuski, a następnie usuwa część melaniny – naturalnego barwnika. Dzięki temu, pigment zawarty w farbie może dokładnie wniknąć w strukturę kosmyków. Jego obecność podczas koloryzacji znacznie poprawia efekty zabiegu. Farby z amoniakiem bardzo dobrze pokrywają siwe włosy.

Czy amoniak ma wpływ na stan włosów?

Oprócz zalet pomocnych przy farbowaniu, amoniak ma też swoje wady. Działa wysuszająco, a zniszczona osłona włosa sprawia, że jest on łamliwy i podatny na rozdwajanie. Amoniak wypłukuje sebum, które jest odpowiedzialne za nawilżenie kosmyków i sprzyja matowieniu włosów.

Obecnie rynek kosmetyczny oferuje bardzo duży wybór preparatów do koloryzacji włosów. Coraz częściej można spotkać nowoczesne i bezpieczniejsze produkty do farbowania. Producenci starają się sprostać wymaganiom klientek, tak aby zmiana koloru włosów nie odbijała się na ich kondycji. Zanim zdecydujesz się na farbowanie, poszukaj najlepszych kosmetyków w swoim zasięgu finansowym jakie proponują drogerie czy supermarkety. Zwróć uwagę przede wszystkim na skład farby. Najnowsze produkty zawierają coraz mniej chemicznych składników, a w modzie są kosmetyki pochodzenia naturalnego.

Dowiedz się również, jak wygląda zagęszczanie włosów domowymi sposobami i czy warto ograniczyć wpływ środków chemicznych na stan Twojego zdrowia.

Zadbaj o swoje włosy – staraj się unikać stresu, a także zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur. Sięgaj po kosmetyki do włosów, w których nie wykorzystano amoniaku. Wzmacniaj swoje włosy stosując odpowiednie suplementy na włosy.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Brak produktów