Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg tych procesów zależy m. in. od odpowiedniego poziomu hormonów, właściwego funkcjonowania układu odpornościowego, a także dostarczenia składników odżywczych wraz z dietą. W przebiegu wielu zaburzeń zdrowotnych dochodzi do pogorszenia kondycji włosów – warto zatem przyjrzeć się swoim włosom jako potencjalnym wskaźnikom stanu zdrowia. Czego możemy się dowiedzieć?

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia

Zdrowotne przyczyny łysienia

Najbardziej problematycznym, a zarazem najszybciej zauważalnym problemem z włosami jest ich nadmierne wypadanie, które prowadzić może przerzedzenia fryzury, a nawet łysienia. Przyczyn łysienia jest bardzo dużo – od banalnych, takich jak noszenie zbyt ciasnej gumki do włosów, aż po poważne zaburzenia zdrowotne. O jakich problemach ze zdrowiem może świadczyć wypadanie włosów?

Obecnie jedną z najczęstszych przyczyn łysienia są zaburzenia hormonalne; mieszki włosowe podlegają bezpośredniemu wpływowi żeńskich i męskich hormonów płciowych. Androgeny powodują miniaturyzację mieszków włosowych i łysienie, zaś estrogeny wzmacniają włosy i hamują ich wypadanie. W przebiegu schorzeń z wysokim poziomem męskich hormonów płciowych dochodzi do rozwoju tzw. łysienia androgenowego. Łysienie to ma charakter całkowitej utraty włosów u mężczyzn i znacznego przerzedzenia fryzury u kobiet. W przypadku panów łysienie androgenowe ma często podłoże genetyczne, zaś u kobiet może towarzyszyć menopauzie, odstawieniu antykoncepcji hormonalnej czy zespołowi policystycznych jajników. Ten typ łysienia wymaga przede wszystkim wyrównania gospodarki hormonalnej, ponadto miejscowo można stosować leki pobudzające krążenie krwi na skórze głowy, co prowadzi do odżywienia i dotlenienia mieszków włosowych.

DrHairNanowłókna do zagęszczania włosów DrHair. Piękne, gęste włosy w 30 sekund!DrHairZ KODEM RABATOWYM WAKACJE15
KUPISZ 15% TANIEJ!
Kolejną wymagającą leczenia przyczyną łysienia jest proces autoimmunologiczny, w przebiegu którego rozwija się przewlekły stan zapalny. Układ immunologiczny błędnie rozpoznaje mieszki włosowe jako obce struktury i syntetyzuje przeciwko nim przeciwciała, co niszczy cebulki włosów i generuje wypadanie włosów. Daje to charakterystyczny obraz łysienia plackowatego – włosy wypadają na obszarach przypominających kształtem i wielkością monetę. Leczenie łysienia plackowatego polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych.

Kolejnym schorzeniem skutkującym zauważalnymi problemami z włosami może być niedoczynność tarczycy. Spowolnieniu ulega wtedy synteza aminokwasów budujących macierz włosa, co skutkuje osłabieniem włosów, ich łamliwością i rzadkimi włosami.

Jak zdiagnozować problemy z włosami?

Nie zawsze wypadanie włosów, ich przesuszenie czy łamliwość są oznaką poważniejszych problemów ze zdrowiem. Niekiedy przerzedzone włosy towarzyszą niewłaściwej pielęgnacji, stresowi, źle zbilansowanej diecie. Najpewniejszym sposobem na zdiagnozowanie przyczyny pogorszenia kondycji włosów jest wizyta u trychologa, czyli specjalisty od włosów i skóry głowy. Trycholog wykonuje badanie trychologiczne, czyli mikroskopowe oględziny włosów, a także mieszków włosowych. Ponadto zlecić może wykonanie badań hormonalnych, morfologii krwi czy poziomu niektórych witamin i minerałów. Pomoże to jednoznacznie określić ewentualne problemy ze zdrowiem i wdrożenie odpowiedniej terapii, co z pewnością przyczyni się do zagęszczenia fryzury oraz przywróceniu włosom siły i blasku.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Brak produktów