Łysienie plackowate – co warto o nim wiedzieć

łysienie plackowateŁysienie plackowate jest z pewnością najczęstszą postacią łysienia. Stanowi dość istotny problem, gdyż dotykać może zarówno dorosłych, jak i dzieci. U większości chorych pierwsze objawy łysienia pojawiają się już w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, co stanowi poważny defekt estetyczny oraz problem natury psychologicznej. Wtedy – do czasu poprawy uzyskanej leczeniem – doskonale sprawdzą się metody doraźnego i całkowicie nieinwazyjnego zagęszczenia włosów, jak mikrowłókna do włosów DrHair.

Łysienie plackowate – przyczyny

Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna obejmująca mieszki włosowe. Konsekwencją miejscowego stanu zapalnego jest powstawanie mikroblizn i uszkodzenia mieszków włosowych, czego naturalną konsekwencją jest utrata włosów. A co powoduje te stany zapalne? Niektóre przypadki uwarunkowane są genetycznie, rozwojowi innych sprzyja przewlekły stres, infekcje a także alergie, cukrzyca czy choroby tarczycy. Do rozwoju niekorzystnych zmian na skórze prowadzić mogą ponadto miejscowe urazy na owłosionej skórze głowy, działanie czynników chemicznych czy uczulających.

Jak rozpoznać łysienie plackowate? Charakterystyczny jest nagły początek i bardzo szybki przebieg. Na owłosionej skórze głowy powstają wtedy przejściowe lub trwałe ogniska łysienia, o zróżnicowanej średnicy i kształcie. Możliwe jest występowanie kilku mniejszych ognisk lub jedno duże. Niekiedy zmiany nie są ograniczone jedynie do skóry głowy i obejmują także inne owłosione obszary ciała. Ponadto chory zauważyć może u siebie ścieńczenie lub wgłębienia na płytkach paznokciowych, a także rozdwajanie paznokci. Co ciekawe, mimo zapalnego podłoża choroby, na wyłysiałych obszarach brak jest jakichkolwiek zaczerwienień czy innych zmian skórnych.

Choroba ta ma charakter przewlekły i nawracający, a włosy mogą odrosnąć samoistnie po kilku lub kilkunastu miesiącach. Mogą, ale nie muszą, gdyż ciężkie postacie łysienia plackowatego powodują trwałą utratę włosów. Czy oznacza to, że osoba dotknięta łysieniem plackowatym musi pogodzić się ze swoim nowym, nieestetycznym wyglądem i skrępowaniem pod ciekawskimi spojrzeniami innych? Nic z tych rzeczy!

Leczenie łysienia plackowatego

Dr HairNa rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty na zagęszczanie włosów, ale te środki, które ma w swojej ofercie Dr Hair, dają gwarancję najwyższej jakości i satysfakcji ze stosowania. Efekt widoczny jest po zaledwie kilkunastu sekundach, podczas których będziesz świadkiem, jak twoja fryzura rośnie, rośnie i wcale nie zamierza przestać!Przejdź do sklepuTerapia leczenia plackowatego ma na celu pobudzenia włosów do wzrostu, jednak nie zawsze terapia przynosi zadowalające efekty. Kluczowe jest jak najszybsze wdrożenie leczenia. Terapia trwać może kilka – kilkanaście miesięcy. Mało skuteczne są domowe metody leczenia, takie jak masaże olejkami eterycznymi (lawendowym czy rozmarynowym) czy sokiem z cebuli. Jest jednak coś, co osoba dotknięta łysieniem plackowatym może zrobić dla natychmiastowej poprawy wyglądu, a tym samym – samopoczucia. Mowa o natychmiastowym, nieinwazyjnym i bezbolesnym zagęszczeniu włosów dzięki zagęszczaczowi do włosów DrHair. Jak to działa? Na suche włosy wystarczy zaaplikować innowacyjny produkt DrHair, który na włosach tworzy elektrostatyczne włókna, które trwale wiążą się z macierzą włosa. Efektem jest natychmiastowe pogrubienie i zagęszczenie włosów. Wystarczy wtedy umiejętnie zaczesać lub upiąć włosy, a plackowate obszary pozbawione włosów zostaną sprytnie zamaskowane. Tylko kilka minut wystarczy, aby pozbyć się kompleksów i znacząco poprawić swój wygląd, co w obliczu wielu miesięcy oczekiwania na odrośnięcie włosów doceni każdy, kto boryka się z tym problemem. A przebadana dermatologicznie, hipoalergiczna formuła zapewnia bezpieczne stosowanie posypki do włosów DrHair.

łysienie androgenoweLeczenie łysienia plackowatego zaordynowane przez lekarza polega na stosowaniu przede wszystkim kortykosteroidów, podawanych w formie zastrzyków na skórę głowy bądź tabletek doustnych. Inne stosowane leki to cyklosporyna czy minoksydyl o działaniu miejscowym. Duża popularnością cieszy się laseroterapia, pobudzająca włosy do wzrostu. Włosy odrastają grubsze i mocniejsze, zatem terapia daje efekty bardzo pożądane przez pacjentów.

Najskuteczniejszą obecnie formą terapii jest ponadto DCP, czyli alergen kontaktowy o nazwie difenylocyklopropenon. Jego miejscowe zastosowanie na skórę głowy pozbawioną włosów powoduje kontrolowany odczyn zapalny i stymulację cebulek włosowych.

Łysienie plackowate – zapobieganie nawrotom

Czy można zapobiec nawrotom łysienia plackowatego w przyszłości? Profilaktyka łysienia plackowatego ma bardzo ograniczone znaczenie i sprowadza się do unikania stresu, wzmacniania odporności, suplementowania witamin z grupy B oraz cynku i krzemu wzmacniających włosy. Nie ma jednak pewności, że nawroty choroby się nie zdarzą.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Artykuły na blogu

Zapraszamy na naszego bloga, gdzie dowiesz się wielu ciekawych rzeczy odnośnie pielęgnacji włosów, różnych chorób, które ich dotyczą, a także spososów ich zapobiegania i leczenia.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...