Łysienie – gdy na głowie pojawia się problem

łysienieW dzisiejszych czasach kult piękna i dbania o urodę to rzecz oczywista. Ogromny wybór profesjonalnych kosmetyków, wymyślne metody stylizacji włosów, powszechny dostęp do szerokiej gamy zabiegów upiększających – to dobrze znana rzeczywistość.

Jak zatem wytłumaczyć fakt, iż coraz więcej z nas zauważa duże ilości wypadających włosów? Z czego wynika fakt, iż przerzedzona fryzura lub całkowite wyłysienie są coraz częściej diagnozowanymi przypadłościami? Dziś wiemy, że nadmierne wypadanie włosów to nie tylko problem natury estetycznej, ale także psychologicznej i – bardzo często – także zdrowotnej. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny łysienia? I jak rozpoznać, z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia?

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to najczęstsza postać łysienia u mężczyzn, stanowiąca niemal 90% przypadków. Dotknięte nią są jednak również kobiety, mimo, iż u podstaw tego rodzaju łysienia leżą zaburzenia w poziomie męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Androgeny to przede wszystkim testosteron i jego metabolit – dihydrotestosteron DHT.

U mężczyzn łysienie androgenowe najczęściej uwarunkowane jest genetycznie i wcale nie wynika ze zbyt wysokiego poziomu testosteronu i DHT w organizmie, a jedynie zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na ich działanie. Inną możliwością jest nadużywanie suplementów diety, które szczególnie upodobali sobie bywalcy siłowni – mowa o preparaty zawierające testosteron bądź związki zwiększające jego poziom w organizmie.

U kobiet łysienie androgenowe wynika z obniżenia poziomu estrogenów i zaburzenia równowagi między żeńskimi i męskimi hormonami płciowymi. Zaburzeń tego typu spodziewać się można m. in. podczas menopauzy, przy zaburzeniach miesiączkowania oraz po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jak androgeny działają niekorzystnie na włosy? Na wiele sposobów – przede wszystkim osłabiają mieszki włosowe, co powoduje nasilone wypadanie włosów. Ponadto DHT powoduje, że włosy rosną wolno, a cykl ich wzrostu zostaje znacznie wydłużony. Obserwowane jest także zmniejszenie grubości włosów.

łysienieJak rozpoznać łysienie androgenowe? U mężczyzn niekorzystne zmiany na owłosionej skórze głowy zaczynają się dość często – już około 20 roku życia. Najpierw są to charakterystyczne zakola w okolicy skroniowej, które z czasem przesuwają się w kierunku centrum głowy. U mężczyzn łysienie androgenowe przebiega z całkowitą utratą włosów. Z kolei u kobiet łysienie androgenowe jest w rzeczywistości zauważalnym przerzedzeniem owłosienia, zlokalizowanym na środku głowy. Cechą charakterystyczną jest współwystępowanie nadmiernego owłosienia na ciele, zwłaszcza w nietypowych okolicach – na piersiach, plecach czy brzuchu.

Leczenie łysienia androgenowego to od kilku do kilkunastu miesięcy terapii bazującej na stosowaniu leków doustnych, normalizujących poziom androgenów, a także leczeniu miejscowym. Stosowane na skórę głowy płyny mają na celu pobudzenie krążenia krwi, odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych oraz wzmocnienie cebulek. Włosy odrastają mocniejsze i grubsze.

Łysienie pospolite

Kolejną częstą formą łysienia jest łysienie pospolite, które dotyka mężczyzn i jest naturalną konsekwencją wieku mężczyzny. Najczęściej około 40 roku życia, rzadko – nieco wcześniej, dochodzi do stopniowej i nieodwracalnej utraty włosów. U podłoża tego procesu leżą uwarunkowania genetyczne oraz kumulacja na przestrzeni poprzednich lat czynników, które niekorzystnie oddziałują na mieszki włosowe. O ile umiarkowane wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym, a na ich miejsce wyrastają nowe, o tyle w przypadku łysienia pospolitego brak jest zjawiska wypadania włosów.

Dr HairNa rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty na zagęszczanie włosów, ale te środki, które ma w swojej ofercie Dr Hair, dają gwarancję najwyższej jakości i satysfakcji ze stosowania.Przejdź do sklepu Najważniejsze czynniki predysponujące do wystąpienia łysienia pospolitego to:

Jak rozpoznać łysienie pospolite? Cecha charakterystyczną jest występowanie stopniowej utraty włosów po przekroczeniu pewnej granicy wiekowej oraz utrata włosów z przodu i na środku głowy, z zachowanymi włosami z tyłu głowy.

Nie ma możliwości leczenia łysienia pospolitego – proces ten prowadzi do nieodwracalnej utraty włosów.

Łysienie plackowate

Stosunkowo często występującą postacią utraty włosów jest łysienie plackowate. Może ono występować u osób obojga płci oraz w każdej grupie wiekowej. Najczęściej choroba rozpoczyna się w okresie dziecięcym lub dojrzewania. U jej podłoża leżą stany zapalne mieszków włosowych, prowadzące do nadmiernego wypadania włosów. Rozwojowi choroby sprzyjają niektóre infekcje i zaburzenia odporności, choroby autoimmunologiczne czy długotrwały stres. W odpowiedzi na ich działanie powstają na skórze głowy ogniska zapalne, najczęściej o średnicy 1 – 5 cm i na tych obszarach włosy całkowicie wypadają. Skóra pozostaje niezmieniona, bez obrzęku, wysypki czy zaczerwienia. Rozpoznanie łysienia plackowatego nie stanowi zatem problemu, gdyż obszary miejscowej utraty włosów są bardzo charakterystyczne.

Niekiedy możliwe jest wystąpienie objawów towarzyszących, takich jak zmiany na płytkach paznokciowych o charakterze zagłębień lub rozdwajania, a także utrata brwi czy rzęs. Najczęściej włosy odrastają samoistnie w przeciągu kilku – kilkunastu miesięcy, co ma związek z ustaniem stanu zapalnego w mieszkach włosowych. Niekiedy jednak potrzebne jest leczenie. Łysienie plackowate stosunkowo dobrze reaguje na leczenie kortykosteroidami – zarówno doustnie, jak i w formie miejscowych zastrzyków. Inne metody leczenia łysienia plackowatego to laseroterapia i krioterapia czy stosowanie leków poprawiających ukrwienie mieszków włosowych.

Łysienie poporodowe

łysienie poporodoweŁysienie poporodowe to problem, z którym borykać musi się większość świeżo upieczonych mam. Przyczyny problemu są złożone i stanowią kombinację zaburzeń hormonalnych, fizjologicznie występujących po porodzie oraz niedoborów niektórych minerałów i witamin, na które w ciąży jest większe zapotrzebowanie. Najczęściej łysienie poporodowe nie ma charakteru bardzo zauważalnego przerzedzenia włosów, nie prowadzi też do ich trwałej utraty. Niekiedy efekt wizualnego przerzedzenia włosów jest pozorny, gdyż w ciąży, przy bardzo wysokich poziomach estrogenów, włosy znacząco zyskują na bujności, a po porodzie wracają do stanu sprzed ciąży.

Najważniejsze czynniki odpowiedzialne za pojawienie się łysienia poporodowego to:

Łysienie poporodowe najczęściej rozpoczyna się około trzech miesięcy po porodzie i ustępuje samoistnie po upływie około roku, tyle bowiem trwa unormowanie gospodarki hormonalnej. Nie ma typowego leczenia, ale można skutecznie wspomóc wzmacnianie włosów i ich odrastanie. Najskuteczniejsze patenty to:

Łysienie anagenowe

Proces wzrostu włosa jest zjawiskiem cyklicznym, a najbardziej kluczowym etapem jest faza anagenu, czyli aktywnego wzrostu włosa. Okres ten trwa około 4 do 6 lat i znajduje się w nim około 80 – 90% wszystkich włosów. Jeśli dojdzie do zaburzenia tego procesu – ma miejsce nasilona łamliwość włosów i ich wzmożone wypadanie.

Łysienie anagenowe dotyczyć może osób w każdym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do rozwoju zaburzeń fazy anagenowej przyczynić mogą się następujące czynniki:

Problemy z włosami pojawiają się wkrótce po zadziałaniu czynnika sprawczego, a leczenie łysienia anagenowego polega głównie na wyeliminowanie przyczyny. Wspomagająco można stosować te same preparaty miejscowe, które sprawdzają się w łysieniu androgenowym czy plackowatym. Mowa chociażby o minoksydylu, który wzmacnia i odżywia mieszki włosowe.

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Na efekt zastosowania Dr Hair nie wpłynie również aktywność fizyczna podczas treningu.

Przejdź do sklepu

Artykuły na blogu

Zapraszamy na naszego bloga, gdzie dowiesz się wielu ciekawych rzeczy odnośnie pielęgnacji włosów, różnych chorób, które ich dotyczą, a także spososów ich zapobiegania i leczenia.

Koloryzacja włosów – farba czy henna Koloryzacja włosów – farba czy henna?

Koloryzacja włosów to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Poza zmianą wizerunku, wykonując koloryzację możesz także liczyć na pielęgnację włosów. Współczesne formuły farb dobrej jakości obfitują bowiem w kompleksy regenerujące...

Stres – największy wróg Twoich włosów Stres – największy wróg Twoich włosów

O negatywnym wpływie stresu na zdrowie i wygląd powiedziano już niemal wszystko. Nie od dziś wiadomo, że stres negatywnie wpływa na kondycję włosów. Niektórzy doświadczają stopniowego przerzedzania się włosów pod...

Coraz więcej kobiet uskarża się na pogarszający się stan włosów. Kiedyś głównymi problemami były: łamliwość, matowe włosy, przetłuszczanie się skóry głowy czy rozdwajające się końcówki. Dziś na pierwszy plan wysuwa się przerzedzenie włosów, a nawet łysienie. Wbrew obiegowym opiniom to nie suszenie, modelowanie, farbowanie czy niewłaściwa pielęgnacja odpowiadają za nadmierną utratę włosów – głównymi winowajcami są stres, źle zbilansowana dieta oraz coraz częściej występujące zaburzenia hormonalne. Wynika z tego, że leczenie łysienia u kobiet wymaga kompleksowej, złożonej terapii działającej na wielu frontach. A poza leczeniem przyczyn łysienia, można działać także doraźnie, zagęszczając rzadkie włosy przy użyciu mikrowłókien do włosów. Łysienie androgenowe – gdy męskich hormonów jest za dużo Bardzo częstą przyczyną łysienia u kobiet są zaburzenia hormonalne, najczęściej o złożonym charakterze. Zazwyczaj towarzyszą one takim jednostkom chorobowym jak zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy, zespół Cushinga czy menopauza. Bardzo często dochodzi wtedy do zaburzenia między żeńskimi i męskimi hormonami płciowymi – niskiemu poziomowi estrogenów towarzyszy wysoki poziom testosteronu u kobiet. Zachodzące pod wpływem androgenów zmiany w organizmie kobiety to: - łysienie androgenowe, które raczej sprowadza się do przerzedzenia włosów niż ich całkowitej utraty; te niekorzystne zmiany zlokalizowane są głównie na przodzie i środku głowy - bardzo często pojawia się owłosienie typu męskiego na ciele, czyli tzw. hirsutyzm - często kobiety borykają się ze zmianami trądzikowymi oraz nadwagą Leczenie łysienia androgenowego u kobiet najczęściej sprowadza się do farmakoterapii z wykorzystaniem żeńskich hormonów płciowych. Łysienie poporodowe Bardzo częstym problemem jest poporodowa utrata włosów, która najczęściej rozpoczyna się około miesiąca po porodzie. Paradoksalnie – w czasie ciąży ma miejsce okresowa poprawa stanu włosów. Niemal każda przyszła mama pochwalić może się gęstą i lśniącą fryzurą. Odpowiedzialne są za to estrogeny, których poziom wzrasta w czasie ciąży. Zaraz po porodzie spada jednak poziom żeńskich hormonów płciowych, a do tego dochodzi stres, zbyt mała ilość snu czy niedobory niektórych witamin i minerałów, na które narażone są kobiety w ciąży i karmiące piersią. Najczęściej łysienie poporodowe ustępuje samoistnie po około roku. Zła dieta i niewłaściwa pielęgnacja Aby móc cieszyć się nienaganną fryzurą, należy prowadzić zdrowy styl życia. Przede wszystkim warto skoncentrować się na diecie, gdyż nawet niewielkie niedobory mikroelementów ważnych dla zdrowia włosów, odbiją się niekorzystnie na ich kondycji. W codziennym jadłospisie nie powinna dominować żywność przetworzona, fast foody, słodycze; unikać należy także używek. W przeciwnym przypadku w diecie może zabraknąć takich ważnych dla włosów związków jak: magnez, krzem, cynk, miedź, żelazo, selen, witaminy z grupy B, A, C, E, D, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ważne są także nawyki pielęgnacyjne – stosowanie szamponów niedostosowanych do potrzeb włosów, używanie nadmiaru kosmetyków oraz nadużywanie zabiegów stylizujących odbijają się niekorzystnie na wyglądzie włosów. Przyczyny łysienia u kobiet

Coraz więcej kobiet uskarża się na pogarszający się stan włosów. Kiedyś głównymi problemami były: łamliwość, matowe włosy, przetłuszczanie się skóry głowy czy rozdwajające się końcówki. Dziś na pierwszy plan wysuwa...