Wypadające włosy – jak poradzić sobie z tym problemem?
Spis treści
Wypadanie włosów to przypadłość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele – od błahych, takich jak niewłaściwa pielęgnacja, aż po zaburzenia hormonalne czy czynniki dziedziczne.
Wypadające włosy mogą negatywnie wpływać na wizerunek i samopoczucie psychiczne, niekorzystnie oddziałując na jakość życia osób dotkniętych tym problemem. Leczenie wypadania włosów w dużej mierze zależy od przyczyny łysienia, są jednak uniwersalne sposoby, które mogą wzmocnić włosy i nieco ograniczyć ich nadmierne wypadanie.
Dlaczego wypadają włosy?
Przyczyny wypadania włosów można w dużym uproszczeniem podzielić na takie, na które mamy wpływ oraz na przyczyny niezależne od nas. Dające się łatwo zmodyfikować przyczyny wypadania włosów, których wyeliminowanie powinno spowodować zahamowanie wypadania włosów, to:
- dieta niedoborowa w minerały i witaminy niezbędne dla właściwej kondycji włosów: krzem, wapń, żelazo, miedź, magnez, cynk, witaminy z grupy B, A i E
- nadużywanie farb do włosów i rozjaśniaczy
- zbyt częste stosowanie suszarki, prostownicy czy lokówki
- nieodpowiednio dobrane kosmetyki, o zbyt ciężkiej formule, podrażniające skórę głowy lub powodujące alergie, zawierające konserwanty czy silikony
Niekiedy za wypadanie włosów odpowiada zapalenie mieszków włosowych, spowodowane niektórymi infekcjami czy przewlekłym stresem – mowa wtedy o łysieniu plackowatym. Inne częste przyczyny wypadania włosów to zmiany hormonalne po porodzie, stosowanie anabolików czy nadciśnienie.
Sposoby na wypadające włosy – zacznij od diety
W przypadku nadmiernego wypadania włosów warto skorzystać z pomocy specjalisty – trychologa, który zdiagnozuje przyczynę problemów z włosami i zaproponuje skuteczną terapię. Nie zaszkodzi jednak – w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty – wzmocnić włosy na własną rękę. Zawsze przyda się zmiana diety i suplementacja. W codziennym jadłospisie podczas stosowania diety na gęste włosy powinny pojawić się składniki, które dostarczają budulca dla macierzy włosa, wzmacniają skórę, ograniczają nadmierny łojotok skóry głowy. Spożywać należy jak najwięcej warzyw i owoców, orzechów i nasion, ryb i chudego mięsa, olejów roślinnych, pełnoziarnistych produktów zbożowych. Do picia idealne będą napary ziołowe – skrzyp, pokrzywa czy rumianek.
Godne uwagi są także specjalistyczne preparaty witaminowo – mineralne, dedykowane osobom, które zauważyły u siebie osłabione i wypadające włosy. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jak najbardziej złożony skład oraz zawartość naturalnych substancji czynnych. Kuracja tego typu trwa co najmniej kilka miesięcy, choć dietę przyjazną włosom można kontynuować bez ograniczeń czasowych – także w ramach profilaktyki wypadania włosów.
Suplement diety na wypadające włosy
Dobry suplement diety, który skutecznie ogranicza wypadanie włosów to taki, który w swoim składzie zawiera nie tylko biotynę, cynk, selen czy krzem, ale również ekstrakty roślinne i kwas fosfatydowy. Bardzo dobrym suplementem jest Hair Formula, która zawiera ekstrakty ze skrzypu polnego, pędów bambusa czy palmy sabałowej. Skład tego suplementu wzbogacony jest o kwas fosfatydowy, który wykazuje się większą skutecznością niż popularny minoxidil, który uważany jest za najlepszy produkt do leczenia wypadających włosów.
Wypadające włosy – domowe sposoby
Przerzedzone włosy od razu rzucają się w oczy, dobrze byłoby zatem – zanim kuracja wzmacniająca przyniesie zadowalający efekt – zamaskować ten palący problem na głowie. Niektórzy decydują się na perukę, jednak dostępne są znacznie wygodniejsze rozwiązania. Wystarczy wspomnieć chociażby mikrowłókna do włosów DrHair. Ten innowacyjny preparat bazujący na najnowszych osiągnięciach nanotechnologii pozwala w natychmiastowy sposób zamaskować przerzedzenia na skórze głowy. Zaaplikowanie nanowłókien do włosów na miejsca dotknięte osłabieniem i przerzedzeniem fryzury powoduje integrację preparatu z macierzą włosa i ekspresowy efekt pogrubienia włosów. To szybki i skuteczny sposób na codzienne zmodyfikowanie wyglądu fryzury, bez długiego oczekiwania na efekty, bez bolesnych i żmudnych procedur, bez ryzyka uczulenia.
Wypadające włosy nie lubią syntetycznych, drogeryjnych kosmetyków. Do ich pielęgnacji dobrze jest użyć specjalistycznych dermokosmetyków kupowanych w aptece, które zawierają śladowe ilości chemii, bazując na naturalnych substancjach czynnych. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z mądrości medycyny naturalnej i skomponowanie własnych kosmetyków domowej roboty. Domowe metody zagęszczania włosów mogą być równie skuteczne co drogie leki.
Najciekawsze receptury domowych kosmetyków do włosów:
- płukanki do włosów z octu jabłkowego, rozmarynu, piwa, szałwii i rumianku, pokrzywy, skrzypu polnego
- maski wzmacniające włosy z żółtek i oliwy, awokado, drożdży i mleka, jajek i miodu, oleju rycynowego i nafty
- olejowanie włosów – na wypadające włosy najlepiej sprawdzą się olej rycynowy, olejek z wiesiołka, olej lniany lub olej czosnkowy
Poza pielęgnacją odpowiednimi kosmetykami, należy pamiętać o unikaniu suszarki, prostownicy, a także farbowania i rozjaśniania włosów. Dobrze jest natomiast codziennie szczotkować skórę głowy miękką szczotką, co ma pobudzać krążenie krwi i wzmacniać mieszki włosowe.
Rozwiązanie problemu wypadania włosów w gabinecie medycyny estetycznej
Jedną z najskuteczniejszych terapii wzmacniających włosy, oferowanych przez medycynę estetyczną, jest mezoterapia. Polega ona na wprowadzeniu koktajlu substancji odżywczych, poprawiających ukrwienie skóry głowy i stymulujących wzrost włosów na drodze iniekcji w skórę głowy. Seria 3 – 5 zabiegów wykonywanych w odstępach 2 – 3 tygodni, powinna przynieść zadowalające efekty. Najnowsze warianty mezoterapii to zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego bądź komórek macierzystych pozyskanych od pacjenta.
Wypadające włosy dobrze reagują także na laseroterapię oraz naświetlanie skóry głowy światłem LED. Można spróbować ponadto krioterapii. Najbardziej zaawansowaną formą leczenia jest przeszczep włosów, jednak ma on sens wyłącznie po wyeliminowaniu przyczyny wypadania włosów.
Źródła wiedzy:
https://wylecz.to/choroby-skory/wypadajace-wlosy-jakie-sa-przyczyny-lysienia-u-kobiet-co-robic-kiedy-wlosy-wypadaja-garsciami/
http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,wypadanie-wlosow—przyczyny–co-na-wypadanie-wlosow-,artykul,1654424.html