Czy warto wykonywać peeling skóry głowy?

Wykonywanie peelingu skóry twarzy i ciała na stałe wpisało się w kanon niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z niezrozumiałych powodów peeling skóry głowy nie cieszy się tak dużą popularnością, a przecież jest on tak samo potrzebny, jak regularny peeling skóry na ciele. Jakie są zalety wykonywania peelingu skóry głowy? I jak prawidłowo przeprowadzić taki zabieg? Jak samodzielnie przygotować peeling do skóry głowy?

Peeling skóry głowy – dlaczego jest taki ważny?

Peeling skóry głowy potrzebny jest nam z tych samych powodów, co peeling skóry ciała. Ma on za zadanie usunięcie martwego naskórka, ale także zanieczyszczeń zalegających na skórze głowy i włosach. Mowa tu nie tylko o łoju czy zanieczyszczeniach środowiskowych, ale także niektórych składnikach kosmetyków. Bardzo często w składzie szamponów i odżywek do włosów znaleźć można silikony, które trudno jest usunąć z powierzchni skóry czy włosów. Silikony tworzą bowiem na tych powierzchniach cienki, nieprzepuszczający powietrza film. Obciążona zanieczyszczeniami, niedotleniona skóra głowy oznacza osłabione, nieodżywione mieszki włosowe. A to przyczynia się do powolniejszego wzrostu włosów i ich tendencji do nadmiernego wypadania. Efekt? Matowe, łamliwe i wypadające włosy.

×
Wykonanie peelingu skóry głowy prowadzi do skutecznego oczyszczania skóry głowy i włosów. Dzięki temu usunięty zostaje zrogowaciały naskórek, usunięte zostaną zalegające zanieczyszczenia. Ponadto wykonaniu peelingu towarzyszy masaż skóry głowy. Poza działaniem relaksującym, taki masaż doskonale usprawnia krążenie krwi w skórze głowy. Oznacza to lepsze odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych, co przekłada się na mocniejsze, pełne blasku włosy, które rosną szybciej i nie wypadają w nadmiarze. Ponadto tak przygotowana skóra głowy lepiej przyjmie wszelkie substancje odżywcze dostarczane wraz z kosmetykami.

Zalety stosowania peelingu

Gdy stosujesz peeling skóry głowy:

  • włosy są mocniejsze i bardziej lśniące
  • ograniczasz nadmierne wypadanie włosów
  • włosy są odbite u nasady
  • włosy wolniej się przetłuszczają
  • skóra jest bardziej odżywiona
  • ograniczasz swędzenie skóry
  • zmniejszają się lub całkowicie znikają podrażnienia skóry
  • cebulka włosa otrzymuje więcej składników odżywczych
  • przyspieszasz porost włosów

 

Kiedy stosować peeling do skóry głowy?

Najlepiej stosować peeling do skóry głowy regularnie, a nie tylko wtedy, gdy pojawią się problemy z włosami czy kondycją skóry głowy. Istnieją wskazania, które powinny wyraźnie zasugerować, że zwyczajna pielęgnacja włosów i skóry głowy powinna zostać wzbogacona o peeling.

Zadbaj o peeling skóry głowy zwłaszcza w poniższych sytuacjach:

  • pojawienie się łupieżu
  • wypadanie włosów
  • osłabienie włosów
  • częste swędzenie skóry głowy
  • zaczerwienienie i podrażnienie skóry głowy
  • nadmierne i szybkie przetłuszczanie się włosów
  • powolny wzrost włosa
  • krosty na skórze głowy

 
Zima jest szczególnym czasem w roku, gdy warto zadbać o regularny peeling skóry głowy. Zimową porą suche powietrze, noszenie czapki i mróz negatywnie wpływają na kondycję włosów i skóry głowy. Pojawiają się podrażnienia, a włosy stają się osłabione. Skóra szybciej się przesusza, zaczyna swędzieć, a nawet może pojawić się łupież. Oczyszczający peeling skóry głowy pobudzi krążenie krwi i wzmocni włosy.

Jak wykonać peeling do skóry głowy?

Czy warto wykonywać peeling skóry głowyDo wykonania peelingu skóry głowy można użyć gotowych kosmetyków, a także pokusić się o przygotowanie naturalnego kosmetyku w domu. Peeling najlepiej jest wykonywać raz w tygodniu – taka częstotliwość wystarczy, aby gruntownie odnowić skórę głowy, nie generując jednocześnie jej podrażnień. Peeling powinien być wykonywany delikatnie – kosmetyk należy rozmasowywać na skórze głowy okrężnymi ruchami, a cały zabieg powinien trwać kilka minut. Należy zwrócić uwagę, aby nie pocierać i nie szarpać włosów – nie chcemy przecież osłabić ich struktury.

Oto kilka propozycji na domowy peeling do skóry głowy:

  • 3 łyżki soli morskiej i olej kokosowy
  • 3 łyżki cukru, 3 łyżki węgla aktywowanego oraz łyżka wody
  • 4 łyżki cukru, 2 łyżki żelu z siemienia lnianego oraz 5 kropli octu jabłkowego
  • łyżka zmielonych płatków owsianych, 2 łyżki soli morskiej oraz 2 łyżki oleju kokosowego.
  • 3 łyżki fusów z kawy, szampon
  • 2 łyżki sody oczyszczonej, szampon

 

Jak wykonać domowy peeling skóry głowy krok po kroku?

Najpierw należy zmoczyć włosy i usunąć nadmiar wody. Następnie powoli i delikatnie nakładamy peeling na skórę głowy, pokrywamy nim dokładnie całą powierzchnię skóry pod pasmami włosów. Kolejny etap to delikatny 2-3 minutowy masaż skóry, który należy wykonywać kolistymi ruchami opuszkami palców. Po zakończeniu masażu spłukujemy głowę i usuwamy z jej powierzchni drobinki peelingu – można skorzystać z szamponu. W przypadku stosowania peelingów z glinką koniecznie należy umyć włosy delikatnym szamponem. Przedostatni krok to zastosowanie odżywczej maski na włosy. Po jej spłukaniu należy pozwolić włosom wyschnąć, bez stosowania suszarki do włosów.

Warto pamiętać o tym, by stosując peeling do skóry głowy zadbać o delikatność i dokładność. Przy zbyt mocnym masażu drobinki cukru czy soli mogą podrażnić skórę głowy, a przecież nie o to chodzi w wykonywaniu peelingu.

Uwaga! Sól i soda mogą powodować pieczenie i ból u osób, u których skóra głowy pokryta jest strupkami i ranami. Przy widocznych zmianach dermatologicznych warto sięgnąć po mniej drażniące składniki.

Peeling do skóry głowy a odpowiedni szampon

Niektóre domowe peelingi skóry głowy składają się z szamponu. Po zakończeniu masażu skóry głowy należy spłukać peeling, można sięgnąć także po szampon. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wyborze kosmetyku, ponieważ stosowanie szamponów zawierających alkohol, silikony czy parabeny sprawia, że zabieg staje się pozbawiony sensu. Efekty peelingu nie pojawią się, a co więcej, zastosowanie złego szamponu może nawet zaszkodzić. Wymienione składniki wnikają do skóry głowy, a także osiadają na jej powierzchni. Ich zastosowanie zniszczy efekty uzyskane poprzez domowy zabieg peelingu.

Stosując naturalny peeling skóry głowy należy stosować naturalne szampony i naturalne odżywki. Szampon należy również dobrać do rodzaju włosów, w zależności czy mamy włosy wysoko porowate, średnio czy nisko porowate.

Źródła wiedzy:

https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/peeling-skory-glowy-oczyszcza-i-pobudza-krazenie-przepisy-aa-fh5N-o2VV-LCdn.html
https://wizaz.pl/Fryzury/Najlepsze-peelingi-do-skory-glowy

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Brak produktów