Porowatość włosów – do jakiego typu należą Twoje włosy?

Włosy to atrybut kobiecości, dlatego bardzo ważne jest to, aby dbać o zdrowe i lśniące włosy. Są one narażone na różne zagrożenia, łatwo poddają się czynnikom zewnętrznym, nie lubią narażenia na mało urozmaiconą dietę, ich końcówki coraz częściej się rozdwajają. Potrzebują odpowiednio dobranej pielęgnacji, lubią produkty opierające swój skład o siły natury, które dostarczają włosom wysokiej jakości składników odżywczych, stanowiących pewnego rodzaju serum działającego lepiej niż chemiczne produkty czy nawet najlepsze olejki. Jednym z popularnych terminów związanych z włosami jest ich porowatość. Czy wiesz co kryje się pod pojęciem porowatość? Czym są włosy średnioporowate? Jak realizować olejowanie włosów przy różnych typach porowatości? Czy istnieją sposoby na wzmocnienie wysokoporowatych kosmków?

Czym jest porowatość?

Za pomocą porowatości określa się stan włosa ze względu na stopień odchylenia łusek od kory. Porowarość zależy od poziomu zniszczenia kosmyków zabiegami fryzjerskimi, od pielęgnacji, a u niektórych jest dziedziczona. Im bardziej zniszczone włosy, tym bardziej łuski odstają od kory. Taki typ włosów to włosy wysokoporowate. Włosy niskoporowate charakteryzują się ścisłym przyleganiem łusek do kory. Pomiędzy tymi dwoma typami włosów wyróżnia się włosy średnioporowate. Włosy niskoporowate to najbardziej pożądany typ włosów. Czy porowatość włosów można zmienić? Jak najbardziej! Wystarczy zgłębić temat pielęgnacji różnych typów włosów, a zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce.

Rodzaje porowatości włosów

Włosy niskoporowate – łuski włosa ściśle przylegają do kory, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia i zabiegi stylistyczne, ale równocześnie ciężko je ułożyć. Są to włosy zdrowe, gładkie i błyszczące. Łatwo się rozczesują.

porowatość włosówWłosy niskoporowate nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczą lekkie odżywki ziołowe, olej kokosowy lub masło shea. Dobór nieodpowiednich kosmetyków może spowodować osadzanie się składników odżywczych na włosach i sprawi, że stracą one cały swój połysk i sprężystość.

Piękne i gładkie włosy niskoporowate stanowią ozdobę głowy, mocno wpływają na pewność siebie i mogą być powodem do dumy, ale należy pamiętać, że cały czas potrzebują odpowiedniej pielęgnacji.

Włosy wysokoporowate – łuski włosa są znacznie odchylone od kory. Jest to przyczyna matowego koloru, podatności na uszkodzenia, łamliwości, wysuszania, puszenia się i łatwego elektryzowania włosów. Szybko pochłaniają różne substancje, ale równie szybko je oddają. Tym typem często charakteryzują się włosy kręcone.

Najważniejsze w pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest zaopatrzenie ich w humektanty, takie jak mocznik, aloes, gliceryna i emolienty, na przykład olej słonecznikowy lub winogronowy. Składniki te mogą być dostarczone za pomocą masek, olejków i odżywek. Po umyciu włosów warto zrobić kwaśną płukankę, która domknie łuski.

Włosy średnioporowate – łuski włosa odstają od kory, ale w mniejszym stopniu niż w przypadku włosów wysokoporowatych. Są one najłatwiejsze, jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację. Dobrze się układają i nie sprawiają problemów przy wyborze kosmetyków. Do pielęgnacji włosów średnioporowatych zaleca się odżywki z humektantami i proteinami.

Czy wiesz jak zagęścić włosy? Przeczytaj artykuł i poznaj tajniki pielęgnacji rzadkich włosów.

Jak i po co określić porowatość?

Określenie porowatości jest istotnym elementem jeżeli chodzi o dobór oleju do włosów. Pozwala uniknąć podstawowych błędów pielęgnacyjnych. Każdy z trzech typów włosów potrzebuje innego rodzaju oleju, który będzie stosowany przy bardzo popularnym zabiegu, jakim jest olejowanie. Jest to ściśle związane z odchyleniem łusek, które decydują o lepszej bądź gorszej wchłanialności składników odżywczych. Najlepsze produkty do pielęgnacji włosów niskoporowatych to między innymi oleje kokosowy i arganowy, masło kakaowe, masło shea, olej z pestek granatu i olej palmowy. Ten typ włosów źle znosi kosmetyki proteinowe. Do olejowania włosów wysokoporowatych najlepiej nadaje się olej kukurydziany, lniany, słonecznikowy, sojowy, z pestek dyni, z wiesiołka czy z dzikiej róży, a do średnioporowatych olej ryżowy, sezamowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy, macadamia, oleje z orzechów arachidowych i laskowych. Aby olejowanie przyniosło odpowiedni efekt, należy bardzo uważnie dobierać oleje do jego realizacji.

Metody określania porowatości włosa

×
Istnieje wiele sposobów na określenie porowatości włosa. Jednym z nich jest tzw. test szklanki. Należy wrzucić kosmyk do szklanki z ciepłą wodą i odczekać 10 minut. Jeżeli włos unosi się na powierzchni – jest niskoporowaty. Jeżeli zanurzył się w całości i opadł na dno – wysokoporowaty. W przypadku, gdy zanurzył się mniej niż całą objętością – mamy do czynienia z włosem średnioporowatym.

Kolejnym ze sposobów na określenie porowatości włosów jest metoda prób i błędów. Polega na eksperymentowaniu z różnymi olejami i obserwacji efektów. Jak wiadomo różne typy włosów reagują inaczej na te same oleje. Po organoleptycznej ocenie kosmyków należy podjąć decyzję co do wyboru produktu do olejowania. Jeżeli zauważamy poprawę kondycji włosów po stosowaniu oleju kokosowego to z całą pewnością nie mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi. Należy próbować aż do znalezienia właściwego produktu. Po dopasowaniu najlepszego oleju dla naszych włosów będziemy wiedzieli jaki typ porowatości je cechuje. Ten sposób jest czasochłonny, a stosowanie niewłaściwych produktów może pogorszyć kondycję Twojej fryzury.

Inną metodą oceny porowatości jest oglądanie włosa pod mikroskopem. Główną wadą tego sposobu jest utrudniony dostęp do takiego przyrządu. Jeśli jednak masz dostęp do mikroskopu, możesz jednoznacznie określić w jakim stopniu łuski przylegają do kory włosa.

Pamiętaj, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji można zmienić porowatość włosów. Włosy niskoporowate są silne, zdrowe i odporne na czynniki zewnętrzne. Z kolei wysoka porowatość powoduje zwiększoną podatność na uszkodzenia oraz utratę składników odżywczych i wilgoci. Często są to przyczyny wypadania włosów i ich szybszego starzenia. Warto wiedzieć, że określenie porowatości to jedynie wstęp i ułatwienie procesu pielęgnacji, a nie rozwiązanie wszystkich problemów dotyczących Twoich kosmyków. Dbając o kondycję włosów, już od dziś znacznie zwiększasz szansę na posiadanie perfekcyjnej fryzury przez długie lata.

Włosy wysokoporowate – wymagają szczególnego traktowania

Włosy o wysokiej porowatości to takie, na powierzchni których znajduje się nieregularnie ułożona łuska włosowa, która znacząco odstaje od kory włosa. Najczęściej taka cecha dotyczy włosów osłabionych, poddawanych częstym zabiegom chemicznym, narażonym na działanie mrozu, słońca, klimatyzacji. Tego typu włosy są najczęściej kręcone lub falowane, podatne na działanie wilgoci. Mogą być zniszczone, osłabione, z rozdwojonymi końcówkami i tendencją do łamliwości – mogą to być zatem matowe, cienkie i przerzedzone włosy o naprawdę niewielkiej objętności.

Włosy wysokoporowate wyróżniają się dość dobrą podatnością na wszelkie zabiegi fryzjerskie, jednak ich efekt jest nietrwały. Dobrze chłoną pigmenty z farb, ale kolor szybko się wypłukuje, są podatne na stylizacje, ale mogą się puszyć i plątać; często są problemy z ich rozczesaniem.

Najlepsza pielęgnacja włosów wysokoporowatych to taka, która prowadzi do nadbudowania się substancji czynnych na powierzchni włosa, co powoduje wygładzenie się łusek i poprawę kondycji włosów.

Skuteczne okażą się kosmetyki o dużych cząstkach aktywnych, zwłaszcza kosmetyki proteinowe, kosmetyki z silikonami oraz olejki:

  •  lniany
  • winogronowy
  • z nasion czarnuszki
  • z pestek winogron
  • z pestek dyni
  • sojowy
  • z orzechów włoskich
  • z wiesiołka.

 
Właściwa pielęgnacja i unikanie narażenia ich na działanie szkodliwych czynników może poprawić kondycję takich włosów i zmniejszyć ich porowatość.

Włosy niskoporowate – zadbaj, aby nie pogorszyć ich stanu

olejowanie włosówWłosy niskoporowate utożsamiane są z włosami zdrowymi – lśniącymi, gładkimi, łatwymi do rozczesania. Włosy te są dość odporne na uszkodzenia, ale także – na zabiegi farbowania czy stylizacji. Włosy te nie mają tendencji do puszenia się i wyglądają naprawdę efektownie. Aby włosy pozostały zdrowe i nie zwiększyły swojej porowatości, należy chronić je przed wysoką i niską temperaturą, rozjaśnianiem, trwałą ondulacją. Nie bez znaczenia jest także ich codzienna pielęgnacja, dobrze dobrana odżywka czy regularnie stosowana naturalna suplementacja, przy której możemy zastosować produkty oparte o naturalne składniki, takie jak ekstrakty roślinne.

Kosmetyki dla włosów niskoporowatnych powinny zawierać jak najmniejsze cząsteczki pielęgnujące, które nie obciążą włosów, za to przenikną w głąb włosa. Najlepsze są zatem kosmetyki ubogie w proteiny (kolagen, kwas hialuronowy) oraz pozbawione silikonów.

Doskonale sprawdzą się olejki:

  • kokosowy
  • palmowy
  • babassu
  • arganowy
  • masło shea
  • masło kakaowe

 
Maski najlepiej jest nakładać na końce włosów, a nie na całą ich długość. Najlepszy szampon to delikatny kosmetyk na bazie ziół.

Porowatość włosów to bardzo istotna kwestia związana z pielęgnowaniem włosów. By Twoje włosy długo zachowywały zdrowy i efektowny wygląd, możesz stosować różne sposoby na ich pielęgnację. Pamiętaj, by niezależnie od rodzaju porowatości, zwsze mocno wspierać kondycję włosa od wewnątrz i od zewnątrz. Nie można zapominać o regularności, ponieważ nawet najlepsza maska czy najlepszy olejek do włosów nie przyniosą efektów, gdy będą stosowane raz na jakiś czas. Jak roślina potrzebuje wody, tak Twoje włosy potrzebują odpowiedniej ochrony i troski. W dzisiejszych czasach masz wiele możliwości i naprawdę dużo możesz zrobić dla dobrej kondycji swoich kosmków.

Źródła wiedzy:

https://wylecz.to/wlosy/wlosy-wysokoporowate-cechy-i-pielegnacja-wlosow-o-wysokiej-porowatosci/
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/jak-okreslic-porowatosc-wlosow-wlosy-nisko-i-wysokoporowate-aa-P4EY-oUi6-uVQn.html

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Brak produktów