Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny

łysienie androgenowe - objawy i przyczyny

 

 

 

 

Łysienie to proces postępującego zanikania wytwarzania włosów w mieszkach włosowych. Dotyczy on coraz większej ilości osób. Najczęściej spotykanym typem łysienia jest łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe, co to jest?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, które pozwalają na skuteczną walkę z łysieniem. Przed wyborem metody, która ma za zadanie zapobiegać wypadaniu włosów należy dokładnie zdiagnozować przyczynę problemu. Łysienie androgenowe dotyczy około 70% mężczyzn i od 20 do 50% kobiet. Badania wykazują, że przyczyną łysienia jest dihydrotestosteron (DHT). Jest to pochodna testosteronu, który przez wiele lat był błędnie uważany za winnego wypadaniu włosów.

Objawy łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe u mężczyzn objawia się pogłębieniem linii włosów, czyli powstawaniem zakoli. Dodatkowo, wiele osób obserwuje rzadsze włosy na czubku głowy. W przypadku kobiet zauważa się przerzedzenia i zmniejszenie grubości włosów. U mężczyzn ten rodzaj łysienia często prowadzi do całkowitej utraty włosów. Obecny stan włosów można zdiagnozować, wykonując badanie trychologiczne. Jest to specjalistyczne badanie skóry głowy i włosów za pomocą kamery rejestrującej obraz w dużym powiększeniu – około 50x. Badanie jest bezbolesne i pozwala dokładnie określić przyczyny wypadania włosów.

Przyczyny łysienia androgenowego

Podstawową przyczyną tego typu łysienia jest obciążenie genetyczne. Łysienie androgenowe jest spowodowane wrodzoną nadwrażliwością mieszków włosowych na androgeny. Zauważono, że występuje ono znacznie częściej u osobników rasy białej niż u przedstawicieli innych ras. Zwiększoną podatność na łysienie badacze zaobserwowali także u palaczy papierosów. Szkodliwość palenia tytoniu jest powszechnie znana. Dym papierosowy zawiera około 4000 szkodliwych substancji, a część z nich jest toksyczna dla człowieka. Coraz częściej łysienie androgenowe występuje u osób przyjmujących preparaty, które regulują poziom hormonów. Szczególnie niebezpieczne są substancje zwiększające ilość testosteronu w organizmie.

Czy rzeczywiście potrzebujesz konsultacji u trychologa?

Trycholog to dermatolog wyspecjalizowany w leczeniu chorób włosów i owłosionej skóry głowy. Tak wąska specjalizacja jest równoznaczna z doskonałą znajomością przyczyn łysienia i łatwością ich diagnozowania. Dzięki wykorzystaniu badania trychoskopowego i trychogramu, czyli oglądania skóry głowy w powiększeniu oraz oglądania włosów pod mikroskopem, trycholog doskonale poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Jednym z najbardziej złożonych problemów z włosami, a jednocześnie najczęściej występującym, jest łysienie androgenowe. U jego podłoża leży zwiększone stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, a zwłaszcza dihydrotestosteronu DHT. Problem ten dotyka obu płci i najczęściej uwarunkowany jest genetycznie. Predyspozycja do łysienia androgenowego wynika z nadmiernej konwersji testosteronu do DHT oraz z nadwrażliwości włosów na jego działanie. Dodatkowo u kobiet do łysienia androgenowego przyczyniają się złożone problemy hormonalne, przebiegające najczęściej ze spadkiem stężenia estrogenów: menopauza, guzy jajników, zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga.

Diagnostyka łysienia androgenowego krok po kroku

W oparciu o jakie objawy trycholog diagnozuje łysienie androgenowe? Najważniejsze przesłanki to:

– występowanie łysienia w rodzinie
– początek łysienia w wieku 20 – 30 lat
– u mężczyzn charakterystyczna lokalizacja problemu: czubek głowy oraz okolica skroniowo – czołowa
– u kobiet pojawiają się rzadkie włosy na szczycie głowy, z towarzyszącym trądzikiem oraz nadmiernym owłosieniem ciała
– w badaniu trychoskopowym stwierdzany jest spadek grubości włosów, zanik mieszków włosowych, bardzo mało włosów w fazie wzrostu

Niekiedy wymagana jest dodatkowa konsultacja z ginekologiem czy endokrynologiem. Ostatecznie rozpoznanie łysienia androgenowego prowadzi do zastosowania specjalistycznego leczenia. Trycholog zaleca stosowanie leków o działaniu antyandrogennym, czyli ograniczające konwersję testosteronu do DHT oraz zmniejszające wrażliwość komórek na jego działanie. Stosowane są leki zarówno doustne, jak i miejscowe. Te aplikowane na skórę dodatkowo pobudzają krążenie krwi, stymulując mieszki włosowe do produkcji nowych włosów i hamując ich wypadanie.

Palma sabałowa – siła natury w walce z łysieniem

Palma sabałowa to roślina rosnąca w Ameryce Północnej, która wykorzystywana jest z powodzeniem do leczenia przerostu prostaty u mężczyzn. Istnieje ścisły związek między tym schorzeniem a łysieniem androgenowym – oba spowodowane są nadmierną konwersją testosteronu do DHT. Czemu więc nie wykorzystać palmy sabałowej jako naturalnego leku na łysienie? Założenie to okazuje się bardzo trafione – zawarte w ekstrakcie z palmy sabałowej fitosterole działają antyandrogennie, czyli – najprościej mówiąc – normalizują poziom testosteronu we krwi. A zahamowanie konwersji testosteronu do DHT usuwa przyczynę łysienia androgenowego, co pozwala na traktowanie palmy sabałowej jako skutecznego suplementu wykorzystywanego zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn w leczeniu łysienia. Pozwala także redukować inne niepożądane konsekwencje nadmiaru androgenów, takie jak trądzik czy nadmierny łojotok skóry.

Na rynku dostępne są suplementy zawierające wyłącznie ekstrakt z palmą sabałową, jak i preparaty o złożonym składzie, wzbogaconym chociażby o pokrzywę czy pestki dyni. Zalecane dawkowanie palmy sabałowej to od 1 do 2 g dziennie. Na efekty kuracji należy poczekać minimum trzy miesiące. Do tego czasu można skutecznie i natychmiastowo zagęścić włosy mikrowłóknami do włosów. Dzięki temu zawsze można cieszyć się gęstą fryzurą i nienagannym wyglądem.

 

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...

Brak produktów