Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny

Łysienie to proces postępującego zanikania wytwarzania włosów w mieszkach włosowych. Dotyczy on coraz większej ilości osób, zarówno pań jak i panów. Najczęściej spotykanym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Czy wiesz jakie objawy ma łysienie androgenowe? Co jest przyczyną tego rodzaju łysienia? Czy można skutecznie walczyć z łysieniem typu androgenowego? Która metoda to najskuteczniejsze leczenie, które zatrzyma łysienie typu androgenowego?

Łysienie androgenowe – co to jest?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, które pozwalają na skuteczną walkę z łysieniem. Przed wyborem metody, która ma za zadanie zapobiegać wypadaniu włosów należy dokładnie zdiagnozować przyczynę problemu. Łysienie androgenowe dotyczy około 70% mężczyzn i od 20 do 50% kobiet. Badania wykazują, że przyczyną łysienia jest dihydrotestosteron (DHT). Jest to pochodna testosteronu, który przez wiele lat był błędnie uważany za winnego wypadaniu włosów. Jak objawia się choroba włosów?

Objawy łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe u mężczyzn objawia się pogłębieniem linii włosów, czyli powstawaniem zakoli. Dodatkowo wiele osób obserwuje rzadsze włosy na czubku głowy. W przypadku kobiet zauważa się przerzedzenia i zmniejszenie grubości włosów. U mężczyzn ten rodzaj łysienia często prowadzi do całkowitej utraty włosów. Obecny stan włosów można zdiagnozować wykonując badanie trychologiczne. Jest to specjalistyczne badanie skóry głowy i włosów za pomocą kamery rejestrującej obraz w dużym powiększeniu – około 50x. Badanie jest bezbolesne i pozwala dokładnie określić przyczyny wypadania włosów.

Przyczyny łysienia androgenowego

łysienie androgenowe - objawy i przyczynyPodstawową przyczyną tego typu łysienia jest obciążenie genetyczne. Łysienie androgenowe jest spowodowane wrodzoną nadwrażliwością mieszków włosowych na androgeny. Zauważono, że występuje ono znacznie częściej u osobników rasy białej niż u przedstawicieli innych ras. Zwiększoną podatność na łysienie androgenowe badacze zaobserwowali także u palaczy papierosów. Szkodliwość palenia tytoniu jest powszechnie znana. Dym papierosowy zawiera około 4000 szkodliwych substancji, a część z nich jest toksyczna dla człowieka. Coraz częściej łysienie androgenowe występuje u osób przyjmujących preparaty, które regulują poziom hormonów. Szczególnie niebezpieczne są substancje zwiększające ilość testosteronu w organizmie.

Dodatkowo u kobiet do łysienia androgenowego przyczyniają się złożone problemy hormonalne, przebiegające najczęściej ze spadkiem stężenia estrogenów: menopauza, guzy jajników, zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga.

Czy rzeczywiście potrzebujesz konsultacji u trychologa?

Czy trycholog naprawdę pomoże przy łysieniu i zaleci odpowiednie leczenie? Trycholog to dermatolog wyspecjalizowany w leczeniu chorób włosów i owłosionej skóry głowy. Tak wąska specjalizacja jest równoznaczna z doskonałą znajomością przyczyn łysienia i łatwością ich diagnozowania. Dzięki wykorzystaniu badania trychoskopowego i trychogramu, czyli oglądania skóry głowy w powiększeniu oraz oglądania włosów pod mikroskopem, trycholog doskonale poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Terapia i zabiegi zalecone przez specjalistę od łysienia, z pewnością przyniosą bardzo dobre efekty leczenia i doprowadzą do wzmocnienia włosa.

Diagnostyka łysienia androgenowego krok po kroku

W oparciu o jakie objawy trycholog diagnozuje łysienie androgenowe? Co może wskazywać na wystąpienie tego rodzaju łysienia?

Najważniejsze przesłanki związane z łysieniem androgenowym:

  • występowanie łysienia w rodzinie
  • początek łysienia w wieku 20 – 30 lat
  • u mężczyzn charakterystyczna lokalizacja problemu: czubek głowy oraz okolica skroniowo – czołowa
  • u kobiet pojawiają się rzadkie włosy na szczycie głowy, z towarzyszącym trądzikiem oraz nadmiernym owłosieniem ciała
  • w badaniu trychoskopowym stwierdzany jest spadek grubości włosów, zanik mieszków włosowych, bardzo mało włosów w fazie wzrostu

 
Niekiedy wymagana jest dodatkowa konsultacja z ginekologiem czy endokrynologiem. Ostatecznie rozpoznanie łysienia androgenowego prowadzi do zastosowania specjalistycznego leczenia. Trycholog zaleca stosowanie leków o działaniu antyandrogennym, czyli ograniczające konwersję testosteronu do DHT oraz zmniejszające wrażliwość komórek na jego działanie. Stosowane są leki zarówno doustne, jak i miejscowe. Te aplikowane na skórę dodatkowo pobudzają krążenie krwi, stymulując mieszki włosowe do produkcji nowych włosów i hamując ich wypadanie. Musisz zaufać lekarzowi specjaliście, który najlepiej wie jaka terapia czy jaka metoda przyniesie najlepsze efekty.

Palma sabałowa – siła natury w walce z łysieniem

łysienie androgenowePalma sabałowa to roślina rosnąca w Ameryce Północnej, która wykorzystywana jest z powodzeniem do leczenia przerostu prostaty u mężczyzn. Istnieje ścisły związek między tym schorzeniem a łysieniem androgenowym – oba spowodowane są nadmierną konwersją testosteronu do DHT. Czemu więc nie wykorzystać palmy sabałowej jako naturalnego leku na łysienie i pokonanie choroby? Założenie to okazuje się bardzo trafione – zawarte w ekstrakcie z palmy sabałowej fitosterole działają antyandrogennie, czyli – najprościej mówiąc – normalizują poziom testosteronu we krwi. Zahamowanie konwersji testosteronu do DHT usuwa przyczynę łysienia androgenowego, co pozwala na traktowanie palmy sabałowej jako skutecznego suplementu wykorzystywanego zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn w leczeniu łysienia. Pozwala także redukować inne niepożądane konsekwencje nadmiaru androgenów, takie jak trądzik czy nadmierny łojotok skóry.

Na rynku dostępne są suplementy zawierające wyłącznie ekstrakt z palmą sabałową, jak i preparaty o złożonym składzie, wzbogaconym chociażby o pokrzywę czy pestki dyni. Zalecane dawkowanie palmy sabałowej to od 1 do 2 g dziennie. Na efekty kuracji należy poczekać minimum trzy miesiące. Do tego czasu można skutecznie i natychmiastowo zagęścić włosy mikrowłóknami do włosów. Dzięki temu zawsze można cieszyć się gęstą fryzurą i nienagannym wyglądem.

Hair Formula z palmą sabałową

×
Jednym z suplementów diety, które zawierają ekstrakt z palmy sabałowej jest produkt Hair Formula marki Cheers. Jest to skuteczny preparat, który wzmacnia włosy i wspiera leczenie oraz profilaktykę łysienia androgenowego kobiet i mężczyzn. Stosowanie tego suplementu przez minimum trzy miesiące przynosi zadowalające efekty. Mowa o wyraźnym ograniczeniu wypadania włosów, a także o wspieraniu wzrostu nowych włosów, które pojawiają się w miejscu przerzedzeń i wyłysień spowodowanych łysieniem androgenowym. Polski suplement diety zawiera nie tylko palmę sabałową, ale również inne ekstrakty roślinne, jak pędy bambusa czy skrzyp polny. Skład produktu wzbogacony jest o kwas fosfatydowy, biotynę, selen i cynk. Tak dobrze dobrany skład bardzo korzystnie wpływa na łysienie androgenowe i pozwala odbudować dobrą kondycję włosów, wzmocnić ich strukturę i znacząco ograniczyć wypadanie. Wspieranie włosów suplementacją okazuje się skuteczną metodą dla kobiet i mężczyzn na ograniczenie przykrego problemu, jakim jest łysienie.

Mikrowłókna do włosów a łysienie androgenowe

Na efekty wzmocnienia włosów i przyspieszenia ich porostu za pomocą suplementacji trzeba poczekać. Co zrobić, gdy chcemy natychmiastowo pomóc swoim włosom i błyskawicznie zagęścić włosy? W przypadku łysienia androgenowego szybkim rozwiązaniem będą nanowłókna do włosów Dr Hair. Za ich pomocą można w zaledwie 30 sekund uzyskać wspaniały efekt zagęszczenia włosów. Nanowłókna przyczepiają się do włosów, zwiększają ich objętość, zagęszczają fryzurę i maskują przerzedzenia. Bardzo ważnym aspektem stosowania tego rozwiązania jest fakt, iż mikrowłókna do włosów są odporne na działanie warunków atmosferycznych, a ich kolor można dobrać w zależności od koloru włosów.

Zmagając się z łysieniem androgenowym warto sięgnąć po mikrowłókna do włosów, by zamaskować wyłysienia, zagęścić fryzurę i odzyskać pewność siebie. Taki zewnętrzny zabieg pielęgnacyjny można wykonać w domu, bez profesjonalnych narzędzi. Warto pamiętać, aby zadbać o wzmocnienie włosów od wewnątrz za pomocą wspomnianych preparatów do włosów z palmą sabałową, kwasem fosfatydowym i innymi cennymi ekstraktami roślinnymi.

Jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujesz na symptomy choroby, nie będziesz musiał obawiać się, że jedynym rozwiązaniem dla Ciebie będzie przeszczep. Choroby skóry głowy i włosów należą do tych, którym można zapobiegać lub które można z powodzeniem leczyć. Od Ciebie zależy czy choroba włosów się rozwinie czy podejmiesz kroki, które przyczynią się do wzmocnienia struktury włosa oraz jego cebulki.

Źródła wiedzy:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278957/
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysienie_androgenowe
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/lysienie-androgenowe-typu-zenskiego-przczyny-wystepowania-metody-lecze-aa-7N6Q-VdFC-dJ1V.html

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Stres – największy wróg Twoich włosów Amoniak, stres i temperatura – jak wpływają na Twoje włosy?

Czy wiesz, że stres nie jest sprzymierzeńcem Twojego zdrowia? W jaki sposób wpływa on na kondycję Twoich włosów? Coraz częściej słyszy się o tym, że niskie i wysokie temperatury mogą...

Łysienie u dzieci – wcale nie należy do rzadkości Pielęgnacja włosów i łysienie u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i piękne włosy, które będą dodawały pewności siebie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, którą należy rozpocząć już od pierwszych dni...

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Problemy z włosami i skórą głowy – co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Brak produktów