Pielęgnacja włosów dla brunetki i blondynki
Spis treści
- Jak dbać o włosy blond?
- Jakiej pielęgnacji potrzebują ciemne włosy?
- Jakiej pielęgnacji potrzebują włosy mieszane?
- Włosy mieszane – jakie kosmetyki okażą się najskuteczniejsze?
- A czego nie lubią włosy mieszane?
- Puszące się włosy – jak je pielęgnować?
- Dlaczego włosy się puszą?
- Jak dbać o puszące się włosy?
- Pielęgnacja OMO – czy jest wskazana dla każdego rodzaju włosów?
- Metoda OMO – na czym polega?
- Jakie kosmetyki sprawdzą się najlepiej w pielęgnacji OMO?
- Silikony do włosów – pielęgnują czy szkodzą?
- Czym są silikony do włosów?
- Jak stosować silikony do włosów?
- Suchy szampon – hit czy kit?
- Suchy szampon – jak go używać?
- Czy suchy szampon może szkodzić?
- Pielęgnacja włosów zniszczonych rozjaśnianiem
- Na czym polega rozjaśnianie włosów?
- Jak dbać o włosy rozjaśniane?
- Źródła wiedzy:
Poszukując kosmetyków do włosów i wykonując domowe zabiegi pielęgnacyjne, najczęściej staramy się dopasować je do ogólnej kondycji włosów. Analizujemy czy nasze włosy są przesuszone, a może mają tendencję do przetłuszczania się. Określamy stopień porowatości włosów, szacujemy uszkodzenia ich struktury. Nie każdy wie jednak, że nieco inna pielęgnacja dedykowana jest włosom ciemnym, a inna – włosom blond. Wynika to z odmiennej wrażliwości włosów o różnych odcieniach na działanie promieni słonecznych, a także uwarunkowanej genetycznie podatności na uszkodzenia.
Jak dbać o włosy blond?
Pielęgnacja włosów blond jest wymagająca – zwłaszcza, gdy jasny odcień włosów nie jest dziełem natury, a konsekwencją rozjaśniania ciemniejszych włosów. Włosy blond pozbawione są barwnika włosa, czyli melaniny. Czyni je to bardziej podatnymi na szkodliwe działanie promieniowania UV, które prowadzić może do uszkodzenia struktury włosów i ich przesuszenia. Możliwa jest także nadmierna łamliwość i wypadające włosy. Dlatego bardzo istotnym elementem dbania o włosy blond jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej – mowa zarówno o nakryciu głowy, jak i stosowaniu kosmetyków z filtrami UV. Równie ważna jest ochrona jasnych włosów przed działaniem chloru (woda na basenie), który może prowadzić do powstania nieestetycznych, zielonkawych odbarwień. W tym celu przed skorzystaniem z basenu warto zaaplikować na włosy olejki roślinne, które z racji właściwości hydrofobowych wykazują większą odporność na zmywanie przez wodę, a zatem zapewniają skuteczną ochronę przed chlorem. Niektóre z nich, np. olejek z pestek malin czy olejek migdałowy zawierają przy okazji naturalne filtry UV. Włosy można także zabezpieczyć kosmetykami silikonowymi, stosowanymi w umiarze.
W celu zachowania odcienia złocistego blondu warto stosować płukanki z rumianku czy dziewanny. Od czasu do czasu warto stosować maskę odżywczą lub wykonać zabieg olejowania włosów. W przypadku włosów rozjaśnianych zabiegi te powinny być wykonywane regularnie, z dużą częstotliwością.
Jakiej pielęgnacji potrzebują ciemne włosy?
Najczęściej naturalne ciemne włosy są nieco grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia niż włosy blond. Nie oznacza to jednak, że nie należy zadbać o właściwą ich pielęgnację. Jak każde włosy, także włosy ciemne wymagają regularnego odżywienia. Jednak najczęściej źle reagują na mocno odżywcze formuły, zwłaszcza bogate w proteiny czy ciężkie oleje. Na taką pielęgnację włosy o ciemnym odcieniu mogą odpowiedzieć nadmiernym przeciążeniem i przetłuszczaniem. Warto natomiast zadbać o nawilżenie włosów delikatnymi kosmetykami. Najlepiej sprawdzą się szampony zawierające ekstrakty ziołowe, a także odżywki z kwasem hialuronowym czy lekkimi olejkami.Bardzo ważną kwestią jest ochrona głębi koloru ciemnych włosów. W przypadku włosów farbowanych warto stosować kosmetyki dedykowane właśnie włosom farbowanym, co pozwoli nieco przedłużyć kolor uzyskany podczas zabiegu farbowania. Naturalnie ciemne włosy świetnie zareagują na płukanki z kory dębu, kawy czy szałwii.
Jakiej pielęgnacji potrzebują włosy mieszane?
Podstawowy podział włosów uwzględnia włosy przetłuszczające się oraz suche. Te pierwsze wymagają codziennego mycia w celu ich oczyszczenia z nadmiaru sebum produkowanego przez gruczoły łojowe skóry głowy. Z kolei włosy suche bardzo często utożsamiane są z włosami zniszczonymi, gdyż charakteryzują się matowością i szorstkością, tendencją do puszenia się oraz łamliwości. A jak zaklasyfikować włosy przetłuszczające się u nasady i suche na końcach? To włosy mieszane, które wymagają specjalnej pielęgnacji.
Włosy mieszane – jakie kosmetyki okażą się najskuteczniejsze?
Włosy mieszane to najczęściej włosy długie, które przetłuszczają się u nasady, a ich końce – poddawane szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych ulegają osłabieniu i przesuszeniu. Pielęgnacja włosów mieszanych powinna koncentrować się na ich nawilżeniu, a jednocześnie na dokładnym oczyszczaniu skóry głowy. W celu oczyszczenia skóry głowy można wykonywać peelingi – zarówno te zakupione w drogerii, jak i wykonane samodzielnie w domu. Przykładem tych drugich są: peeling z 3 łyżek soli, 3 łyżek węgla aktywowanego oraz łyżki wody bądź peeling wykonany z połączenia łyżki sody oczyszczonej i porcji szamponu. Takie peelingi doskonale pobudzą krążenie krwi w skórze głowy, co może dodatkowo wzmocnić przerzedzone włosy.
Do mycia włosów skuteczne okażą się szampony ziołowe nie zawierające obciążających włosy silikonów czy parabenów. W pielęgnacji włosów mieszanych idealnie sprawdzają się kosmetyki zawierające humektanty, np. glicerynę, panthenol, miód, mocznik, aloes czy kwas hialuronowy. Ponadto przesuszone końcówki włosów wymagają bardziej zaawansowanego odżywienia, które zapewnią maski do włosów bogate w związki lipidowe. Maski należy nakładać od wysokości ucha w dół – niewskazane jest stosowanie ich u nasady włosów. W przypadku znacznego zniszczenia i przesuszenia końcówek można opcjonalnie zastosować kosmetyk zawierający silikony, który zdyscyplinuje włosy i ułatwi ich rozczesanie.
Można ponadto poeksperymentować z maskami domowej roboty – z awokado, żółtka, oleju rycynowego. Te maski również nakładamy poniżej linii ucha. Dobre efekty pielęgnacji mogą także przynieść płukanki ziołowe, np. z nagietka, lipy, rozmarynu, czarnego bzu czy melisy.
A czego nie lubią włosy mieszane?
Włosy przetłuszczające się u nasady i suche na końcach źle reagują na działanie wysokiej temperatury. Częste stosowanie suszarki przyczyni się do coraz większego przesuszenia końcówek włosów, a jednocześnie pobudzi wydzielanie sebum i nasili przetłuszczanie się włosów. Analogicznie – należy unikać przebywania na słońcu czy mycia włosów bardzo ciepłą wodą. Negatywny wpływ na kondycję włosów mieszanych mają również kosmetyki zawierające alkohol, odżywki i maski bez spłukiwania czy środki do stylizacji włosów.
Niewskazaną strategią jest unikanie zbyt częstego mycia włosów w obawie przed tym, że nasili to aktywność gruczołów łojowych. Włosy musimy myć tak często, jak tego potrzebują – nawet codziennie. Jeśli użyjemy szamponu dedykowanego włosom mieszanym na pewno nie pogorszymy ich kondycji. Więcej szkody przyniesie unikanie regularnego mycia włosów i kumulowanie się zanieczyszczeń na skórze głowy.
Puszące się włosy – jak je pielęgnować?
Puszenie się włosów to często występujący problem. Włosy sprawiają wtedy wrażenie niezdyscyplinowanych i niezdrowych. Problem ten dotyczy głównie włosów kręconych, ale nie tylko – także włosy lekko falowane, a nawet proste mogą się puszyć. Warto poznać przyczyny puszących się włosów, aby wiedzieć jak zapobiec temu problemowi. Jeśli włosy już się puszą – dobrze jest poznać sekrety skutecznej pielęgnacji takich wymagających włosów.
Dlaczego włosy się puszą?
Puszenie włosów jest manifestacją ich zniszczenia i osłabienia struktury. Włosy przesuszone, uszkodzone, o wysokiej porowatości nie będą gładkie i lśniące, a staną się niesforne, o poszarpanych końcówkach, niepodatne na układanie i stworzą na głowie wrażenie chaosu.
Najczęstsze przyczyny puszenia się włosów to czynniki prowadzące do zniszczenia bądź przesuszenia włosów:
- rozjaśnianie
- trwała ondulacja
- częste farbowanie włosów
- częste suszenie suszarką czy modelowanie prostownicą
- stosowanie kosmetyków zawierających alkohol
- niewłaściwa dieta niedoborowa w kwasy omega 3, aminokwasy siarkowe czy witaminy A i E
Te czynniki sprzyjają odwodnieniu macierzy włosa, a także zwiększeniu porowatości włosów. Takie włosy są nadwrażliwe i bardzo podatne na dalsze uszkodzenia. Jeśli zatem zauważysz puszenie się włosów – zafunduj włosom właściwą pielęgnację.
Jak dbać o puszące się włosy?
Podstawą pielęgnacji puszących się włosów jest ich odżywienie i regeneracja. Sprzyja to ich zdyscyplinowaniu i odbudowaniu ich struktury, a także zapobiega ich dalszemu niszczeniu, łamliwości i nadmiernemu wypadaniu włosów. Podstawą codziennej pielęgnacji jest mycie włosów delikatnym szamponem, a następnie zastosowanie pielęgnacji emolientowej. Polega ona na aplikacji oleju, odżywki ze składnikami lipidowymi, silikonowego serum na końcówki. Pomaga to zarówno zdyscyplinować włosy poprawiając ich wygląd, jak i wzmocnić strukturę włosów. Można poeksperymentować z szeroką ofertą specjalistycznych kosmetyków dedykowanych włosom z tendencją do puszenia się. Warto stosować także domowe maski regenerujące, np. z żółtka i oliwy czy oleju rycynowego.
W miarę możliwości warto unikać codziennego mycia włosów, mocnego pocierania ich ręcznikiem, suszenia ciepłym powietrzem, a jeśli suszenie suszarką jest konieczne – dobrze jest wybierać sprzęt z opcją jonizacji. Włosy lubią puszyć się pod wpływem wilgoci, a zjawisko to nasilają kosmetyki włosów zwane humektantami. Zazwyczaj te składniki kosmetyków o działaniu wiążącym wodę są pożądane – ale połączenie takiej pielęgnacji i wilgotnej aury pogorszy wygląd puszących się włosów. Należy zatem ostrożnie stosować kosmetyki zawierające glicerynę aloes, mocznik, miód, D – panthenol.
Jeśli powyższe zabiegi nie przyniosą efektu – warto pomyśleć o keratynowej pielęgnacji włosów. Keratynowe prostowanie włosów zapewnia efekt wygładzonych, wyprostowanych włosów, a jednocześnie zapewnia ich odżywienie i nawilżenie. Wzmocnienie struktury włosów keratyną, czyli ich naturalnym budulcem powoduje zauważalną natychmiast poprawę kondycji włosów i ogranicza ich puszenie się.
Pielęgnacja OMO – czy jest wskazana dla każdego rodzaju włosów?
Najczęściej powtarzający się schemat pielęgnacji włosów to umycie ich szamponem, a następnie zaaplikowanie odżywki lub maski. Ostatnio na popularności zyskuje pewna modyfikacja tego dobrze znanego schematu, polegająca na uzupełnieniu go o jeszcze jeden krok. Mowa o pielęgnacji OMO, czyli odżywka – maska – odżywka, która pozwala zauważalnie poprawić kondycję nawet bardzo problematycznych włosów. Na czym polega pielęgnacja OMO? Na jakiego rodzaju włosach sprawdzi się najlepiej?
Metoda OMO – na czym polega?
Pielęgnacja włosów w schemacie OMO polega na nałożeniu odżywki na zwilżone, nieumyte włosy. Następnie aplikujemy szampon i myjemy włosy, a po jego spłukaniu ponownie stosujemy odżywkę. W jakim celu nakładamy odżywkę przed myciem włosów? Chodzi o ochronę włosów przed szkodliwym wpływem zawartych w szamponach składników. Kosmetyk do mycia włosów kojarzy nam się najczęściej z wysoką zawartością substancji pielęgnujących i odżywczych. Jednak szampon zawiera także detergenty, aromaty, barwniki czy substancje spieniające, które mogą negatywnie oddziaływać na włosy. Tego typu niepożądane dodatki mogą osłabiać i przesuszać włosy oraz skórę głowy. Skutkuje to łamliwością włosów, rozdwajaniem końcówek, podrażnieniem skóry głowy i nadmiernym wypadaniem włosów. Szczególnie wrażliwe na działanie takich składników są włosy wypadające, zniszczone, często poddawane inwazyjnym zabiegom, przesuszone i wysokoporowate.
Jakie kosmetyki sprawdzą się najlepiej w pielęgnacji OMO?
Mycie włosów metodą odżywka – mycie – odżywka wymaga zastosowania odpowiednich kosmetyków. Odżywka nakładana jako pierwsza powinna cechować się lekką, nieobciążającą włosów formułą. Należy unikać na tym etapie odżywek zawierających olejki, silikony czy parafinę. Odżywkę nakładamy na całą długość włosów, nie aplikując jej na skórę głowy i u nasady włosów. Warto pozostawić ją na włosach przez kilka minut.
Kolejny etap to mycie włosów – zalecane jest umycie szamponem wyłącznie skóry głowy, a powstałą podczas tej czynności pianą umyć można włosy na całej długości. Niektórzy na tym etapie używają wyłącznie zaaplikowanej wcześniej odżywki – wtedy jednak musi to być specjalna odżywka umożliwiająca umycie nią włosów, zawierająca substancje powierzchniowo czynne.
Po umyciu włosów ponownie aplikujemy odżywkę. Teraz możemy sięgnąć po kosmetyk o bogatszym składzie, a także po oleje roślinne. Maskę lub odżywkę możemy potrzymać na włosach nawet 30 minut, po czym należy ją spłukać chłodną wodą.
Taka pielęgnacja włosów zapewnia ich kompleksowe odżywienie i ochronę, zapobiegając przesuszeniu włosów, ich zniszczeniu i nadmiernej łamliwości. Posiadacze przerzedzonych i zniszczonych włosów powinni przetestować taką formę mycia włosów. Być może stanowić będzie ona skuteczne rozwiązanie dotychczasowych problemów z włosami.
Silikony do włosów – pielęgnują czy szkodzą?
Silikony to jedne z powszechnie stosowanych składników kosmetyków do włosów, które najczęściej kojarzą się z negatywnym oddziaływaniem na włosy. W powszechnej opinii silikony uznawane są za substancje obciążające włosy i przyczyniające się do pogorszenia ich kondycji. W rzeczywistości silikony mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd włosów – należy jednak wiedzieć jak je stosować.
Czym są silikony do włosów?
Silikony to substancje oleiste, które działają na włosy kondycjonująco. Oznacza to, iż nie przenikają w ich głąb i nie przyczyniają się do ich odżywienia czy zregenerowania struktury włosa. Działają natomiast zewnętrznie na włosy wygładzając ich powierzchnię, scalając rozdwajające się końcówki włosów czy dodając blasku. Kolejną zaletą silikonów jest ich ochronny wpływ na włosy – zastosowanie kosmetyków z silikonami ogranicza negatywny wpływ czynników mechanicznych i chemicznych na strukturę włosów.
Silikony znaleźć można w szamponach, a także maskach i odżywkach. Kryją się pod rozmaitymi nazwami.
Najczęściej występujące silikony to:
- silikony zmywalne wyłącznie szamponami z SLS; tych najlepiej unikać; są to m.in.: Trimethylsilylamodimethicone, Trisiloxane
- silikony zmywalne szamponem bez SLS: Dimethiconol, Beheonoxy dimethicone, Phenyl trimethicone, Lauryl Methicone Copolyol
- silikony zmywalne odżywkami do włosów: Cyclo-x-siloxane, Amodimethicone/Dimethicone Copolyol
- silikony zmywalne wodą: PEG/PPG-20/15 Dimethicone, PEG-12 Dimethicone, PEG-7 Amodimethicone, PG-Propyl Silanetriol, Dimethicone Copolymer, Lauryl Methicone Copolyol
- silikony odparowujące z włosów: Decamethylcyclotetrasiloxane, Hexamethylcyclotrisiloxane, Hexamethyldisiloxane.
Jak stosować silikony do włosów?
Silikony powinny być stosowane ostrożnie – zawsze należy obserwować reakcję włosów na ich użycie. Warto zapoznać się z listą powyżej, aby wiedzieć w jaki sposób zmywać silikony. Jeśli bowiem nie pozbędziemy się ich skutecznie z powierzchni włosów, będą się one nadbudowywać na włosach, prowadząc do ich matowienia i łamliwości. Ostatecznie pojawić mogą się przerzedzone włosy, pozbawione blasku, z rozdwojonymi końcówkami.
Podstawową zasadą stosowania silikonów jest zmywanie ich zawsze przed zastosowaniem kosmetyku o właściwościach regenerujących czy odżywczych. Nie jest zatem zalecane stosowanie szamponów z silikonami. Dobrze jest natomiast użyć maski, serum na końcówki włosów czy innego kosmetyku kondycjonującego. Dobrze jest ponadto unikać aplikowania silikonów na skórę głowy, gdyż może to prowadzić do wypadania włosów.
Podsumowując – silikony do włosów nie są złym wyborem, jednak należy dokładnie je usuwać z powierzchni włosów. Nie należy jednocześnie zapominać, że są to kosmetyki działające jedynie powierzchniowo. Nie należy zatem zaniedbać odżywiania włosów specjalnymi kosmetykami. Przede wszystkim – warto wypracować własny rytuał silikonowania włosów – to my sami najlepiej ocenimy jak na kosmetyki z silikonami zareagują nasze włosy.
Suchy szampon – hit czy kit?
Suchy szampon to kosmetyczne odkrycie ostatnich lat – i zarazem bardzo kusząca perspektywa. Wystarczy tylko zaaplikować suchy szampon na włosy – i już można cieszyć się odświeżoną i nienaganną fryzurą. A wszystko to bez konieczności mycia włosów – suchy szampon wykorzystać można w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, a efekt jest natychmiastowy. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście pozbawione jest wad? Czy suchy szampon może szkodzić włosom?
Suchy szampon – jak go używać?
Suchy szampon to kosmetyk dostępny w formie atomizera. Jego rozpylenie na włosy powoduje pochłanianie nadmiaru sebum i odświeżenie włosów. Takie działanie możliwe jest dzięki wysokiej zawartości pudru, który absorbuje kurz, brud i łój zalegający na włosach. Dodatkowo osoby posiadające cienkie włosy mogą liczyć na odbicie włosów od nasady oraz wzrost objętości fryzury.
Użycie suchego szamponu jest bardzo proste i wymaga wykonania kilku prostych kroków:
- wstrząśnij pojemnik z suchym szamponem bezpośrednio przed użyciem
- kosmetyk rozpyl z odległości 20 – 30 cm, aplikując go równomiernie u nasady włosów
- kosmetyk należy pozostawić na kilku minut, po czym wmasować nadmiar preparatu w skórę głowy i wyczesać
Teoretycznie takiego kosmetyku można używać codziennie, jednak najlepiej traktować to rozwiązanie jako okazyjne. Najczęściej suchy szampon stosowany jest poza domem – na wyjeździe, w szpitalu, w jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej. W warunkach domowych najlepiej jest jednak dążyć do tradycyjnej formy pielęgnacji włosów. Dlaczego?
Czy suchy szampon może szkodzić?
Suchy szampon – z racji tendencji do absorpcji sebum – może przesuszać skórę głowy. Dobrze jest zatem używać go jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Używając suchego szamponu należy uwzględnić, że zawartość skrobi i alkoholu może nasilić wypadanie włosów. Możliwe jest także wystąpienie łupieżu czy alergii, co najczęściej dotyka osoby o wrażliwej skórze głowy. Ponadto konieczne jest dopasowanie szamponu do rodzaju włosów. Do wyboru mamy szampony bezbarwne oraz kolorowe, dopasowane barwą do odcienia włosów. Jeśli zastosujemy biały szampon na ciemnych włosach – efekt wizualny może być nieestetyczny.
Suchy szampon nie daje oczywiście tak doskonałego efektu jak umycie włosów w tradycyjny sposób. Włosy umyte wodą i szamponem są błyszczące, miękkie, plastyczne, natomiast po użyciu suchego szamponu sprawiają wrażenie matowych i nieco obciążonych. Jednak łatwiej poddają się stylizacji. Rozwiązanie to ma zatem szereg plusów, ale suchy szampon należy stosować rozważnie. Forma aplikacji na włosy kosmetyków w aerozolu zyskuje coraz większą ilość zwolenników.
Pielęgnacja włosów zniszczonych rozjaśnianiem
Jednymi z najczęściej stosowanych zabiegów modyfikujących kolor włosów jest ich farbowanie oraz rozjaśnianie. Każdy z tych zabiegów uszkadzać może strukturę włosa, a najbardziej negatywny wpływ na włosy mają zabiegi domowego rozjaśniania włosów. Włosy zniszczone zabiegiem rozjaśniania wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Warto także odpowiednio wzmocnić włosy przed planowanym zabiegiem rozjaśniania czy dekoloryzacji.
Na czym polega rozjaśnianie włosów?
Zabieg rozjaśniania włosów sprowadza się do uzyskania znacznie jaśniejszego odcienia włosów na drodze jego depigmentacji. Rozjaśniacz pomaga pozbyć się naturalnego pigmentu włosów lub pigmentów farby do włosów; w tym drugim przypadku mówimy o zabiegu dekoloryzacji. Rozjaśnianie włosów wymaga zadziałania silnego utleniacza – najczęściej jest to nadtlenek wodoru w stężeniu 6%, 9% lub 12%.
Poszczególne etapy procesu rozjaśniania włosów obejmują:
- rozchylenie łusek włosa
- wprowadzenie do macierzy włosa utleniacza
- utlenienie melaniny, czyli naturalnego barwnika włosa
Takie procesy mocno ingerują w strukturę włosa i niszczą ją. Włosy stają się mocno przesuszone, łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami. Wykruszanie się włosów i ich nadmierne wypadanie mogą prowadzić do przerzedzenia włosów. Przecież nie o taki efekt chodzi, prawda? Włosy rozjaśniane potrzebują specjalistycznej pielęgnacji, która zminimalizuje osłabienie ich struktury i przywróci im nienaganny wygląd.
Jak dbać o włosy rozjaśniane?
Włosy rozjaśniane potrzebują codziennego odżywienia, ale jednocześnie unikać należy ich nadmiernego obciążenia. Do mycia włosów rozjaśnianych dobrze jest stosować na co dzień delikatny szampon ziołowy. Można także poeksperymentować z maską myjącą do włosów. Raz na jakiś czas można zastosować szampon dokładniej oczyszczający skórę głowy i włosy, który zawiera w składzie SLS.Po każdym myciu włosów zalecane jest użycie odżywki lub maski. Jeśli przesuszone mamy tylko końcówki włosów – można zastosować lekką odżywkę w sprayu, która ułatwi rozczesywanie włosów, a następnie zabezpieczyć końcówki specjalnym serum. Jeśli natomiast włosy są zniszczone na całej długości, można używać różnych masek o bogatszym składzie.
Maski do włosów o złożonym składzie:
- nawilżające, które ułatwią rozczesywanie włosów i dodadzą im elastyczności
- proteinowe, które pogrubiają strukturę włosów i odbudowują macierz włosa; jeśli jednak po użyciu odżywki z proteinami włosy stają się jeszcze bardziej suche i łamliwe – mogło dojść do przeproteinowania, a zatem konieczna jest rezygnacja z tego typu kosmetyków
- emolientowe, które dzięki zawartości olejów odżywiają, wygładzają, dodają blasku
Konieczne jest ponadto regularne podcinanie końcówek, unikanie nadmiernego narażenia włosów na skrajne temperatury czy częste zabiegi stylizacyjne. Nie należy oczywiście zapominać o odpowiedniej diecie i suplementacji. Twoje włosy najbardziej potrzebują aminokwasów siarkowych, kwasów omega 3, cynku, magnezu, witamin z grupy B, żelaza, witaminy D oraz krzemu. Dieta zbilansowana zgodnie z podstawowymi zasadami zdrowego żywienia dostarczy sporych ilości składników odżywczych, a włosy bardzo zniszczone rozjaśnianiem dobrze zareagują także na suplementy dedykowane włosom. Oczywiście wszystkie wspomniane kroki pielęgnacyjne można zastosować także przed rozjaśnieniem włosów w celu ich wzmocnienia i zminimalizowania ewentualnych uszkodzeń.
Źródła wiedzy:
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/pielegnacja-wlosow-rozjasnianych-jak-dbac-o-rozjasniane-wlosy-aa-NYjj-9Ro3-7rwL.html
https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-puszace-sie-wlosy
Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.