Profesjonalne zabiegi na włosy w gabinecie fryzjera lub medycyny estetycznej
Spis treści
- Kondycjonowanie włosów i ich odżywianie – czym się różnią?
- Odżywianie i regeneracja włosów
- Kondycjonowanie włosów
- Keratynowe prostowanie włosów
- Botox dla włosów
- Mezoterapia tlenowa i karboksyterapia
- Mezoterapia igłowa dla pięknych i mocnych włosów
- Mezoterapia igłowa skóry głowy – dlaczego jest taka skuteczna?
- Mezoterapia skóry głowy krok po kroku
- Laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera?
- Laminowanie włosów w salonie fryzjerskim
- Laminowanie domowymi metodami
- Badanie trychologiczne – specjalistyczna diagnostyka włosów, gdy zabiegi nie pomagają
- Wizyta u trychologa – czego należy się spodziewać?
- Kuracje trychologiczne
- Źródła wiedzy:
Pielęgnacja włosów w domu to absolutne minimum – oczyszczanie i odżywianie włosów pozwala zachować je w dobrej kondycji. Niekiedy jednak włosy stają się przesuszone, zniszczone, matowe i mało podatne na układanie. Co wtedy zrobić? Jak przywrócić nienaganny wygląd nadmiernie wypadającym włosom, włosom puszącym się i plączącym, wyglądającym na niezdrowe? Rozwiązaniem mogą być profesjonalne zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych.
Kondycjonowanie włosów i ich odżywianie – czym się różnią?
Piękne, lśniące i mocne włosy to jeden z najważniejszych atrybutów urody. Aby zapewnić włosom nienaganną kondycję, sięgamy po rozmaite kosmetyki pielęgnujące. Poszukujemy takich preparatów, po których nasze włosy wyglądają na zdrowe i błyszczące. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, w jaki sposób kosmetyki te oddziałują na nasze włosy. A oddziaływać mogą w dwojaki sposób – odżywiając włosy lub je kondycjonując. Co oznaczają te terminy? I która z metod oddziaływania na włosy jest bardziej pożądana?
Odżywianie i regeneracja włosów
Twoje włosy są łamliwe i matowe? A może na skutek nadmiernego wypadania masz rzadkie włosy? Takie symptomy świadczą o tym, że Twoje włosy potrzebują dogłębnego odżywienia. Ma to na celu odbudowanie ich struktury, regenerację, wzmocnienie mieszków włosowych. W tym celu stosować można kosmetyki, których skład bazuje na witaminach, proteinach, olejkach roślinnych, substancjach nawilżających. Zarówno szampony, jak i maski czy odżywki mogą zredukować zniszczenie struktury włosa, dodać mu elastyczności czy ograniczyć jego wypadanie. Oczywiście włosy bardzo zniszczone nie powrócą już do wyjściowej kondycji, rozdwojone końcówki nie ulegną scaleniu, włosy bardzo cienkie nie zyskają znacząco na objętości. Odpowiednia pielęgnacja może jednak poprawić wygląd i zdrowie włosów.Skutecznym systemem pielęgnacji i odżywiania włosów zniszczonych jest tzw. metoda OMO, czyli odżywka – mycie – odżywka. Polega ona na nałożeniu przed myciem, na suche włosy odżywki. Ochroni ona włosy przed niekorzystnym działaniem detergentów zawartych w szamponie. Po umyciu włosów ponownie aplikujemy na włosy odżywkę w celu ich wzmocnienia. Regularne stosowanie kosmetyków odżywczych, połączone ze zbilansowaną dietą oraz unikaniem szkodliwych dla włosów nawyków, takich jak częste stosowanie suszarki, pozwala zachować włosy w dobrej kondycji. Istnieje jednak jeszcze jedna forma pielęgnacji włosów, a jest nią kondycjonowanie. Czym metoda ta różni się od odżywiania i regeneracji włosów?
Kondycjonowanie włosów
Kondycjonowanie włosów – podobnie jak ich odżywianie – wpływa pozytywnie na wygląd włosów. Jednak o ile kosmetyki regenerujące działają w głębi włosa, o tyle kosmetyki kondycjonujące ograniczają się jedynie do powierzchni włosa. Jaki jest zatem sens ich stosowania?
Kondycjonowanie włosów najczęściej sprowadza się do użycia silikonów, alkoholu cetylowego czy związków akrylowych. Na drodze wygładzenia łuski włosa oraz pokrycia powierzchni włosa delikatnym filmem włosy natychmiast zyskują blask, są lepiej podatne na układanie, przestają się puszyć. Dodatkowo włosy zyskują ochronę przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych, chemicznych czy termicznych. Kondycjonowanie włosów dedykowane jest zatem zarówno włosom wymagającym poprawy wyglądu, jak i włosom zdrowym, które chcemy uchronić przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Stosując kosmetyki kondycjonujące należy pamiętać, że należy używać ich niewielkie ilości, a ich spłukiwanie będzie najskuteczniejsze przy użyciu szamponów z SLS.
Gdy zabiegi wykonywane w domu nie pomagają – warto skorzystać z pomocy fachowców i udać się do fryzjera czy do gabinetu medycyny estetycznej.
Jakie zabiegi są dostępne w gabinecie fryzjerskim i w gabinetach oferujących medycynę estetyczną?
Keratynowe prostowanie włosów
Keratynowa regeneracja włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów pielęgnujących wykonywanych u fryzjera. Nazwa tego zabiegu może być nieco zwodnicza – możemy bowiem liczyć nie tylko na prostowanie włosów, ale także dogłębną ich regenerację. Nie jest to zatem zabieg stylizujący, a odżywiający włosy. Keratynowe prostowanie włosów polega na „wprasowaniu” we włosy preparatu keratynowego, co daje natychmiastowy efekt ujarzmienia włosów kręconych lub puszących się, z jednoczesnym uzupełnieniem ubytków w strukturze włosa. Po zabiegu przez około pół roku można cieszyć się gładkimi, lśniącymi i zdrowymi włosami.
Botox dla włosów
Botoks kojarzy Ci się wyłącznie z wygładzaniem zmarszczek? Pora to zmienić – dziś botoks można zafundować także włosom. Zabieg ten nie polega oczywiście na użyciu toksyny botulinowej, jednak zyskał miano botoksu z racji natychmiastowych, spektakularnych efektów. Botoks na włosy to całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny zabieg, który polega na wykorzystaniu koktajli odżywczych aplikowanych na włosy. Pierwszym etapem zabiegu jest otwarcie łusek włosa podczas zabiegu mycia ich specjalnym szamponem, następnie aplikowany jest preparat odżywczy, a na końcu łuska włosa jest zamykana. Efekt? Włosy miękkie, sprężyste, lśniące i odżywione – a rezultaty utrzymują się do 10 myć.
Mezoterapia tlenowa i karboksyterapia
Doskonałym sposobem na pobudzenie porostu włosów jest zabieg infuzji tlenu bądź dwutlenku węgla w skórę głowy. Brzmi strasznie? Nic bardziej mylnego – zabiegi tego typu są bezbolesne i polegają na aplikowaniu gazu specjalną aparaturą wyposażoną w cieniutką igłę. Możliwy jest jedynie niewielki dyskomfort podczas zabiegu, za to efekty są tego warte. Karboksyterapia oraz mezoterapia tlenowa pobudzają krążenie krwi w skórze głowy, co przekłada się na odżywienie mieszków włosowych i pobudzenie ich do pracy. Skutkuje to szybszym wzrostem włosów i ogranicza wypadanie włosów; konieczne jest jednak wykonanie serii kilku zabiegów.
Mezoterapia igłowa dla pięknych i mocnych włosów
Mezoterapia igłowa jest dziś kojarzona głównie z zabiegami medycyny estetycznej, choć pierwotnie wykorzystywana była w leczeniu migren, schorzeń neurologicznych czy żylaków. Metoda ta polega bowiem na iniekcji substancji leczniczych bezpośrednio w miejsce bólu czy lokalizacji zmian chorobowych. Dziś mezoterapia wykorzystywana jest jako metoda rewitalizacji skóry a także włosów. Mezoterapia igłowa skóry głowy to uznana metoda leczenia łysienia, a także znacznego przerzedzenia fryzury. Przerzedzone włosy wymagają odżywienia i wzmocnienia – a mezoterapia igłowa to doskonały sposób, aby dostarczyć cenne składniki dokładnie tam, gdzie są najbardziej potrzebne, czyli w okolicę mieszków włosowych.
Mezoterapia igłowa skóry głowy – dlaczego jest taka skuteczna?
Mezoterapia igłowy to zabieg polegający na przerwaniu ciągłości skóry i dotarciu do jej głębszych warstw, gdzie wprowadzone zostają substancje odżywcze i lecznicze. Taka forma aplikacji substancji czynnych jest znacznie skuteczniejsza niż stosowanie doustnych suplementów czy aplikowanie preparatów na powierzchnię skóry. Nakłucia wykonywane są na ściśle kontrolowaną głębokość, dzięki czemu docierają do poziomu skóry właściwej.
Do ostrzykiwania skóry głowy wykorzystywane są specjalnie skomponowane koktajle odżywcze, których zadaniem jest odżywienie włosów, ich wzmocnienie, przyspieszenie wzrostu oraz ograniczenie wypadania włosów. Najczęściej stosowane substancje aktywne to:
- aminokwasy
- witaminy
- minerały
- czynniki wzrostu
- peptydy biomimetyczne
- koenzymy
- polinukleotydy
- minoksydyl
Wskazaniem do wykonania mezotarapii iniekcyjnej skóry głowy jest nadmierna utrata włosów spowodowana: niedoborami pokarmowymi, ciążą i laktacją, stresem, zmianami hormonalnymi, zaburzeniami krążenia krwi. Kolejne wskazania to łysienie plackowate, łysienie typu męskiego czy łysienie rozlane.
Mezoterapia skóry głowy krok po kroku
Mezoterapia igłowa to zabieg, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Polega on na nakłuwaniu skóry głowy bardzo cienką igłą, w odstępach około 0,5 – 1,5 cm. Nakłucia nie są bardzo bolesne, ale na życzenie pacjenta skóra głowy może zostać znieczulona miejscowo. Zabieg trwa około 30 – 45 minut. Po zabiegu miejsca nakłuć mogą być widoczne przez kilkanaście – kilkadziesiąt godzin. Możliwe efekty uboczne to przemijające zaczerwienienia i obrzęknięcia skóry głowy. W celu osiągnięcia zadowalających efektów zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów.
Po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej należy unikać sauny i opalania, należy ograniczyć palenie papierosów oraz zastosować określone preparaty do pielęgnacji. Zabieg ten nie jest wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u osób z alergiami czy cukrzycą, a także w przypadku występowania stanów zapalnych skóry głowy. Kolejnymi przeciwwskazaniami są choroby nowotworowe oraz przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.
Laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera?
Laminowanie włosów to zabieg dedykowany włosom zniszczonym zabiegami rozjaśniania czy prostowania włosów, włosom matowym i pozbawionym elastyczności, z rozdwojonymi końcówkami. Zabieg ten polega na powleczeniu powierzchni włosa warstwą ochronną, która scala rozdwojone końcówki, wygładza powierzchnię łusek włosowych, dodaje blasku i elastyczności. Włosy nie będą obciążone, ale perfekcyjnie wypielęgnowane. Jak przeprowadzić taki zabieg? Czy można go wykonać w domu?
Laminowanie włosów w salonie fryzjerskim
Zabieg laminowania włosów najczęściej przeprowadzany jest u fryzjera. Wskazaniem do takiego zabiegu jest zniszczenie włosów, ich puszenie się, matowienie. Zabieg ten odżywić może cienkie i rzadkie włosy.
Laminowanie w salonie fryzjerskim najczęściej odbywa się z wykorzystaniem białek fibrylarnych. Włókna proteinowe wnikają w głąb włosa, odbudowując jego strukturę i odżywiając włosy. Jednocześnie białka te wygładzają powierzchnię włosów, ułatwiając ich rozczesywanie, utrzymując ich optymalne nawilżenie i elastyczność. Ostatecznie wychodząc z salonu fryzjerskiego można cieszyć się grubszymi, wygładzonymi, zdrowszymi i perfekcyjnie wyglądającymi włosami.
[HAIR LEWA]Zabieg rozpoczyna się od aplikacji preparatu białkowego u nasady włosów czy na odrost, po czym następuje aplikacja na całej długości włosów. Jednocześnie działa się na włosy wyższą temperaturą i prostuje się włosy – zapewnia to doskonałe wnikanie substancji odżywczych w głąb włosa i gwarantuje nienaganny efekt końcowy.
Zabieg trwa około kilkudziesięciu minut, a efekt utrzymuje się do trzech miesięcy. Niestety – wciąż jeszcze niewiele salonów fryzjerskich oferuje taką usługę, ponadto koszt wykonania laminowania włosów w salonie jest znaczny – wynosi od 300 do nawet 700 zł. Czy istnieje tańsza, możliwa do wykonania w domu alternatywa?
Laminowanie domowymi metodami
Na wielu blogach dotyczących pielęgnacji włosów pojawiła się rewolucyjna metoda domowego laminowania włosów – z wykorzystaniem żelatyny. Oczywiście skuteczność zabiegu jest nieporównywalnie niższa niż zabiegu profesjonalnego – efekt utrzymuje się tylko do pierwszego mycia włosów.
Domowe laminowanie włosów żelatyną przebiega w następujący sposób:
- łyżkę żelatyny należy rozpuścić w 2 – 3 łyżkach bardzo ciepłej wody; koniecznie należy dodać łyżkę odżywki emolientowej
- roztwór należy zaaplikować na całą długość włosów, a następnie owinąć głowę folię i ręcznikiem
- po 45 minutach należy dokładnie spłukać włosy chłodną wodą
Z racji faktu, iż możliwe jest przeproteinowanie włosów, co negatywnie wpływa na kondycję włosów, zabieg laminowania żelatyną najlepiej jest zostawić na specjalne okazje, a jeśli chcesz zabieg wykonywać częściej – nie przekraczaj częstotliwości jednego zabiegu na dwa tygodnie. I nie zapominaj o dodaniu odżywki lipidowej do mieszanki z żelatyną – nada ona włosom miękkości.
Badanie trychologiczne – specjalistyczna diagnostyka włosów, gdy zabiegi nie pomagają
Zdecydowana większość z nas doświadcza problemów z włosami – i najczęściej próbujemy poradzić sobie z nimi samodzielnie. Sięgamy po suplementy diety dedykowane włosom, inwestujemy w lepszej jakości kosmetyki, wykonujemy zabiegi wzmacniające u fryzjera czy w gabinecie medycyny estetycznej. Niekiedy to pomaga, ale często zdarza się, że problemy z włosami stale się nasilają. Jeśli zauważymy, że nadmierne wypadanie włosów, ich wzmożona łamliwość lub dolegliwości skóry głowy nie mają charakteru przejściowego, ale stały – konieczna jest wizyta u specjalisty. A specjalistą leczącym choroby włosów i skalpu jest trycholog.
Wizyta u trychologa – czego należy się spodziewać?
Trycholog to jedyny specjalista, który może kompleksowo zająć się naszymi włosami. Zadba o właściwą diagnozę, a także leczenie, pomoże dopasować pielęgnację do potrzeb włosów, rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące postępowania z włosami. Do trychologa najczęściej udają się pacjenci, którzy mają poważne problemy z włosami – zwłaszcza doświadczający łysienia o rozmaitym podłożu. Coraz częściej jednak tego specjalistę odwiedzają osoby, które szukają porady dotyczącej pielęgnacji włosów – wtedy konsultacja z trychologiem stanowi doskonałą profilaktykę problemów z włosami. Wizyta u trychologa nie obędzie się bez szczegółowego wywiadu – trycholog zapyta o nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne, o objawy mogące wskazywać na zaburzenia hormonalne bądź niedobory pokarmowe. Prawdopodobne jest, iż specjalista zleci wykonanie badań laboratoryjnych – np. morfologii, poziomu żelaza, witaminy B12, witaminy D, hormonów tarczycy.
Kolejnym krokiem jest szczegółowe badanie trychologiczne, obejmujące trichoskopię oraz trichogram. Trichogram to ocena cebulek włosowych pod mikroskopem, zaś trichoskopia to komputerowa analiza stanu zdrowia włosów z wykorzystaniem kamery cyfrowej. Takie badania obrazowe wraz z wywiadem zdrowotnym oraz wynikami badań laboratoryjnych umożliwiają rozpoznanie między innymi:
- rodzaju łysienia
- infekcji skóry głowy
- schorzeń autoimmunologicznych obejmujących skórę głowy
- niedoborów witaminowo – mineralnych
- błędów pielęgnacyjnych
Kuracje trychologiczne
W zależności od postawionej diagnozy, trycholog zaleca właściwą pielęgnację, a także terapię włosów. Najczęściej wdrażana jest suplementacja doustna, pielęgnacja dermokosmetykami bądź naturalnymi kosmetykami. Taka pielęgnacja ma na celu odżywienie włosów i skóry głowy, wzmocnienie mieszków włosowych, przyspieszenie wzrostu włosów – bez jednoczesnego osłabiania włosów syntetycznymi dodatkami.
Poważniejsze problemy z włosami, będące objawem chorób ogólnoustrojowych, wymagają znacznie bardziej zaawansowanego leczenia. Mowa zwłaszcza o terapii hormonalnej. Trycholog poleca ponadto metody doraźnej poprawy wyglądy włosów – zanim zalecona kuracja przyniesie trwały efekt. Jednym z najszybszych i nieinwazyjnych sposobów na optyczne zagęszczenie fryzury są mikrowłókna do włosów. Ich aplikacja na włosy daje efekt natychmiastowego pogrubienia i zagęszczenia włosów, co doceni każdy, kto oczekuje efektów kuracji wzmacniającej włosy i przeciwdziałającej ich wypadaniu.
Źródła wiedzy:
http://www.medonet.pl/zdrowie,mezoterapia-iglowa—przebieg-zabiegu–przeciwwskazania–efekty,artykul,1728805.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/laminowanie-wlosow-w-domu-i-u-fryzjera-jakie-sa-efekty-laminowania-aa-ou5t-bHtY-r4Sj.html
https://parenting.pl/laminowanie-wlosow-sposobem-na-suche-rozdwajajace-sie-wlosy
Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.