Olejowanie włosów krok po kroku
Spis treści
Olejowanie włosów to zabieg, o którym ostatnio zrobiło się naprawdę głośno. W rzeczywistości oleje były używane w pielęgnacji włosów już tysiące lat temu przez mieszkanki Dalekiego Wschodu – a dziś ta forma odżywiania włosów wraca do łask. Zabieg olejowania włosów zawsze przyniesie pozytywne efekty – ale konieczne jest umiejętne przeprowadzenie zabiegu olejowania włosów oraz dopasowanie oleju, który idealnie sprosta wymaganiom naszych włosów. Czy wiesz jak przeprowadzić olejowanie, aby przyniosło ono jak najlepsze efekty dla Twoich włosów? Które olejki przyniosą najlepiej zadziałają na Twoje włosy?
Jak należy wykonać zabieg olejowania włosów?
Olejowanie włosów to zabieg, który można wykonać na dwa sposoby – na sucho lub na mokro. Olejowanie włosów na sucho polega na aplikacji oleju na wcześniej nie przygotowane włosy – najczęściej na całej długości pasm, rzadziej także na skórę głowy. Po nałożeniu oleju dobrze jest owinąć głowę foliowym czepkiem i ręcznikiem, a po upływie minimum godziny włosy należy umyć szamponem bez silikonów. Czas ma tutaj duże znaczenie, dlatego najlepiej nakładać olejki na włosy wtedy, gdy można poświęcić tę godzinę na dobrze przeprowadzone olejowanie. Zamiast tradycyjnego mycia można wykonać tzw. emulgowanie – mycie zwilżonych włosów odżywką. Po umyciu włosów szamponem warto zastosować jeszcze odżywkę nawilżającą, która lepiej odżywi włosy.
Olejowanie włosów na mokro polega natomiast na zanurzeniu włosów w mieszance oleju z wodą. Niewielką ilość oleju mieszamy dokładnie z ciepłą wodą umieszczoną w misce, a następnie zanurzamy w tej mieszance włosy (do linii ucha). Dalsze postępowanie jest analogiczne jak podczas olejowania włosów na sucho. Można także wykonać tzw. olejowanie włosów z odżywką – na suche włosy nakładamy olej, następnie zwilżamy włosy i aplikujemy także odżywkę. Kolejnym krokiem jest lekkie zwilżenie włosów i zmycie z nich olejów techniką emulgowania (bez szamponu).Wybór metody olejowania jest kwestią indywidualną, podobnie jak wybór samego oleju. Różne są także preferencje dotyczące czasu trwania olejowania – jedni zauważają zadowalający efekt po godzinie, inni decydują się pozostawić olej na włosach przez całą noc. Należy po prostu obserwować swoje włosy i metodą prób i błędów opracować własny rytuał olejowania włosów.
Jak olejować włosy?
Naturalne oleje (takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, lniany bądź z pestek winogron), które na co dzień używamy w kuchni, doskonale sprawdzą się również w codziennej pielęgnacji włosów. Jak je stosować?
1. Spryskaj włosy wodą z cukrem/miodem. Olej, chociaż odżywia i jest zdrowy dla włosów, nie ma właściwości nawilżających. Warto o nie zadbać w inny sposób i dodatkowo wzmocnić włosy przed kuracją.
2. Nałóż na włosy 3 łyżki stołowe wybranego oleju – pamiętaj, by olejki dobrać zgodnie z potrzebami Twoich włosów.
3. Po aplikacji kosmetyku, załóż czepek (lub zawiń włosy w inny sposób) i trzymaj przez ok. 2 godziny na głowie.
4. Spłucz olej z włosów. Nie zaleca się stosowania szamponów, które w swoim składzie zawierają siarczany. Pomiń więc szampon o niekorzystnym dla włosów składzie. Umyj włosy, delikatnie masując skórę głowy.
5. Na koniec nałóż odżywkę bez spłukiwania.
Kurację należy powtórzyć raz w tygodniu. To całkiem łatwe, prawda? Regularnie realizowane olejowanie to świetna metoda, dzięki której Twoja fryzura, niezależnie czy to włosy długie czy krótkie, blond czy ciemne, zyskają zdrowie, lepszy wygląd i odporność.
Oleje są doskonałymi naturalnymi kosmetykami do codziennej pielęgnacji włosów. Ich regularne stosowanie pozwala na szybką i widoczną regenerację struktury włosa. Olej odbudowuje zniszczoną łuskę włosa, nadaje włosom blask i sprężystość. Działa zbawiennie na włosy cienkie i rzadkie, ale równie świetnie sprawdzi się w specjalistycznej pielęgnacji loków. Czy wiedziałaś, że taka kuracja może przywrócić skręt i uwidocznić spiralki na Twojej głowie?
Dobra rada. Zanim zdecydujesz się na olejowanie włosów, dokładnie przeczytaj skład wybranego oleju. Czy nie zawiera on chemicznych substancji? Tylko naturalne i organiczne olejki i składniki służą Twoim włosom. Po drugie, słuchaj swoich włosów. Niektóre rodzaje olejów mogą być nieodpowiednie do wszystkich typów włosów. Stosuj różne oleje, a szybko przekonasz się, który z nich jest najlepszy dla Ciebie. Dobrze dobrany olejek przyniesie bardzo dobre efekty, z których na pewno będziesz zadowolony i który będzie widoczny na włosach gołym okiem.
A jaki olej wybrać?
Dla powodzenia zabiegu olejowania kluczowe znaczenie ma rodzaj oleju, który aplikujemy na włosy. Zawsze powinien być to olejek najwyższej jakości, naturalny, nieprzetworzony, który będzie najbardziej bezpieczny dla Twoich kosmków. Włosy suche doskonale reagują na olejek rycynowy, z awokado, ze słodkich migdałów, jojoba. Włosy przetłuszczające się można potraktować olejkiem kokosowym, z drzewa herbacianego. Nie jest prawdą, że olejowanie nasila przetłuszczanie włosów. Wykorzystanie odpowiedniego olejku może wręcz ograniczyć aktywność gruczołów łojowych. Stosowanie olejków do włosów jest lepsze niż stosowanie większości chemicznych i niekorzystnych dla zdrowia włosów kosmetyków.
Wypadające włosy z tendencją do łamliwości można olejować olejkiem rycynowym. Zabieg olejowania należy jednak przeprowadzać ostrożnie – nadmierne przeciążenie skóry głowy może nasilić wypadanie włosów. Istnieją ponadto specjalne olejki do masażu skóry głowy, np. oleje indyjskie z ziołami ajurwedyjskimi czy olej musztardowy. Ich aplikacja polega na wykonaniu masażu skóry głowy, co pobudza krążenie krwi, wzmacnia mieszki włosowe i ogranicza wypadanie włosów. Olejowanie należy do najskuteczniejszych metod ograniczających nadmierną utratę włosa.
4 naturalne oleje dla Twoich włosów
Olejowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na regenerację włosów. Już w starożytności było uznawane za najlepszą metodę, która poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. W dzisiejszych czasach znów modne staje się wykorzystywanie produktów organicznych w codziennej pielęgnacji, między innymi naturalnych olejów roślinnych. Zanim sięgniesz do kuchennej szafki, poznaj tajniki olejowania włosów. Jakie oleje są najczęściej stosowane w pielęgnacji włosów? Jakie są ich zalety i efekty stosowania? Czy stosowanie olejków na pasma włosów naprawdę działa?
Olej kokosowy
Olej kokosowy zyskał miano najpopularniejszego oleju ostatniego dziesięciolecia. Zapobiega on wypadaniu włosów, wspomaga ich wzrost i przeciwdziała uszkodzeniom struktury włosa. Ma silne właściwości nawilżające. Olej kokosowy warto stosować zimą, zwłaszcza gdy włosy puszą się i elektryzują. Jest stosunkowo tłusty, więc nie należy używać go zbyt często, maksymalnie dwa razy w miesiącu to odpowiednia częstotliwość. W temperaturze pokojowej jest nieprzezroczysty, a swoją formą przypomina masło. Przed nałożeniem na włosy, możesz podgrzać delikatnie olej, aby uzyskać płynną konsystencję.
Olejek arganowy
Jest jednym z najdroższych olejków wykorzystywanych do pielęgnacji skóry i włosów, ponieważ na wyprodukowanie jednego kilograma olejku arganowego potrzeba aż 35 kilogramów owoców arganii. Czysty olej arganowy można stosować z powodzeniem na całe ciało oraz włosy. Jego korzystne właściwości pielęgnacyjne wynikają z idealnego stosunku kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9. Bardzo dobrze się wchłania i nie jest tak tłusty jak olej kokosowy. Czy olejowanie tym rodzajem olejków jest skuteczne? Po kilku tygodniach olejowania włosy są miękkie, gładkie i nawilżone. Olej arganowy zmniejsza łamliwość włosów i chroni je przed wypadaniem.
Olej rycynowy
Olej rycynowy jest znany niemalże na całym świecie, głównie dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Pochodzi z Azji i Afryki. Olej rycynowy zawiera kwasy tłuszczowe omega-6, witaminę E, białka i minerały odpowiedzialne za zdrowe włosy. Pomaga na przerzedzone włosy i rozdwajające się końcówki. Dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym zapobiega powstawaniu łupieżu i zakażeń skóry głowy. Do olejowania zaleca się używanie oleju rycynowego tłoczonego na zimno. Pamiętaj, że każda metoda przynosi najlepsze efekty, gdy jest stosowana regularnie.
Olej z awokado
Olej z awokado ma płynną i jednolitą konsystencję. Jest zielonkawy, czasami może zawierać osad, a w niskich temperaturach tężeje. Jest to oczywiście olej pochodzenia roślinnego, tłoczony na zimno z owoców awokado. Zawiera on witaminę A, komplet witamin z grupy B oraz witaminy C, D, E i K. Jest to olej bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, dzięki czemu skóra sucha i zniszczona ulega regeneracji i nie traci wilgoci. Dodatkowo zawiera on komplet minerałów takich jak magnez, żelazo, fosfor, potas i cynk. Pochodzi z tropikalnych lasów Środkowej Ameryki. Kolor oleju z awokado jest spowodowany wysoką zawartością chlorofilu, który ma działanie antyoksydacyjne. Co to znaczy? Przede wszystkim wspomaga zwalczanie wolnych rodników, przyspiesza procesy gojenia ran oraz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Olejek należy rozprowadzić oczywiście na całej powierzchni włosa, by zauważyć efekty zabiegu na włosach.
Olej z awokado jest idealnym wyborem dla osób z suchym skalpem głowy oraz ze słabymi i skłonnymi do wypadania włosami. Jak należy stosować olej z awokado? Nałóż go na skórę głowy i włosy przed ich umyciem, a następnie pozostaw na kilka – kilkanaście minut. Olej z awokado może być stosowany jako remedium na wypadanie włosów u mężczyzn, ponieważ wzmacnia ich cebulki, przyspiesza porost, nadaje im gładkość i połysk oraz zapobiega płowieniu.
Olejowanie włosów to bardzo dobra metoda pielęgnacji włosów za pomocą łatwo dostępnych produktów. Dzisiaj produkty stosowane w olejowaniu można kupić w wielu sklepach, nie tylko tych, które specjalizują się w takim asortymencie jak odżywki do włosów, szampony, maski czy inne produkty dedykowane włosom. Dzięki olejkom pielęgnacja włosów możliwa jest w domowym zaciszu – seans olejowania możesz zrobić samodzielnie odpowiednio dobranym olejem, który służy włosom. Możesz sięgnąć m.in. po olejek z czarnuszki czy wiesiołka, użyć ich jako naturalnej odżywki – to naprawdę skuteczna metoda, która zadziała lepiej i szybciej niż nie jeden drogi, profesjonalny kosmetyk do włosów.
Jeśli jeszcze nigdy nie stosowałeś takiego zabiegu jak olejowanie włosów, sprawdź na własnych włosach jaki efekt dają najlepsze, naturalne olejki do włosów. Twoje włosy zasługują na pielęgnację i najlepsze naturalne składniki, które zadziałają jak naturalna ochrona dla włosów, a więc najlepiej i najbardziej bezpiecznie.
Źródła wiedzy:
https://www.elle.pl/artykul/olejowanie-wlosow-jaki-olej-i-ktora-metoda-daja-najlepsze-efekty
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/jak-wybrac-olej-do-olejowania-wlosow-aa-TRqM-4W7W-mJxm.html
Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.