Kosmetyki z SLS – czy naprawdę szkodzą włosom?

Kosmetyki z SLS – czy naprawdę szkodzą włosomStosujemy coraz więcej kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Staramy się wybierać kosmetyki lepszej jakości, zwracając szczególną uwagę zwłaszcza na kosmetyki określane jako ekologiczne. Nie zawsze jednak producenci kosmetyków mają podstawy do tego, aby określać swoje produkty mianem ekologicznych, organicznych, bio – tak naprawdę kluczowe znaczenie ma skład kosmetyku, a nie chwytliwe nazwy stosowane w nazwie kosmetyku. A skoro mowa o składzie kosmetyków do włosów – są takie składniki kosmetyków, które wzbudzają spore emocje. Jedne z nich kryją się pod tajemniczym skrótem SLS. Czy należy się ich obawiać?

Czym są SLS?

SLS to skrót od Sodium Lauryl Sulfate, określający popularny związek powierzchniowo czynny, który zapewnia kosmetykom zdolność do pienienia się. Nieco łagodniejszą postacią jest SLES. Związki te mogą kryć się w kosmetykach do włosów pod rozmaitymi nazwami. Nie wiesz, jak rozpoznać SLS w składzie kosmetyków? Oto mała podpowiedź:

– Sodium dodecyl sulfate
– Sodium salt
– Monododecyl ester
– Lauryl sodium sulfate,
– Sodium N-dodeyl sulfate
– Lauryl sulfate sodium salt
– Sulfuric acid

Teoretycznie użycie SLS w szamponach jest wskazane – związki te zmniejszają napięcie powierzchniowe wody, zapewniając doskonałe pienienie się kosmetyku. Dzięki temu szampon dociera do każdego miejsca na skórze głowy, zapewniając odtłuszczenie powierzchni i dokładne oczyszczenie skóry głowy oraz włosów. Skąd zatem obawy przed używaniem kosmetyków zawierających SLS?

Czy SLS mogą nam zaszkodzić?

SLS uznawane są za te składniki kosmetyków do włosów, które mogą generować wiele działań niepożądanych. Te stwierdzane najczęściej to:

– podrażnienie skóry i jej przesuszenie
– przyczynienie się do rozwoju alergii i wysypki skórnej
– naruszenie fizjologicznej bariery ochronnej skóry, czyli naturalnego płaszcza hydrolipidowego
– pobudzenie wydzielania sebum

Jak to przekłada się na kondycję Twoich włosów? Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę głowy – możesz doświadczyć jej podrażnienia. Jednak stosowanie kosmetyków do włosów z SLS nie musi odbić się negatywnie na włosach. Wystarczy jedynie stosować je rozsądnie i z umiarem.

SLS umożliwiają dokładne oczyszczenie skóry głowy, co ma szczególne znaczenie dla osób, które stosują kosmetyki z silikonami. Silikony mają za zadanie wygładzić włosy i ochronić je przed szkodliwym wpływem czynników mogących uszkadzać włosy. Te związki odpowiadają za tzw. kondycjonowanie włosów, czyli ich zdyscyplinowanie na drodze utworzenia na ich powierzchni warstwy ochronnej. Silikony usunąć można właśnie dzięki kosmetykom zawierającym SLS. Podobnie jest z wszelkimi kosmetykami do stylizacji włosów. Należy jedynie pamiętać, aby po zastosowaniu szamponu z SLS dokładnie spłukać włosy, a następnie użyć maski lub odżywki zawierającej emolienty o działaniu lekko natłuszczającym.

A zatem – stosować kosmetyki z SLS czy nie? Jeśli do tej pory nie stwierdzasz podrażnienia skóry głowy czy przesuszenia włosów – nie ma powodu, aby rezygnować ze stosowania SLA. Natomiast unikać tego związku powinny osoby o włosach łamliwych, posiadających nadmiernie wypadające włosy bądź ze skłonnością do łojotoku.

Od dziecka interesowały mnie fryzury i stylizacje włosów. Swoje życie zawodowe związałam ze swoją pasją. Od prawie 10 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z pielęgnacją włosów, ich wypadaniem czy metodami ich wzmacniania. Dzięki współpracy z Dr Hair mogę podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Kosmetyk
premium

Dr Hair to innowacyjny kosmetyk do zagęszczania włosów klasy premium, którego z powodzeniem możemy używać codziennie. Włókna keratynowe zawarte w Dr Hair nie uczulają ani nie farbują, a produkt jest przebadany dermatologicznie.

Dr Hair jest również odporny na warunki atmosferyczne, zarówno silny wiatr jak i deszcz w żaden sposób nie wpłyną na naszą fryzurę. Dopisać jeszcze jakieś jedno zdanie dłuższe.

Przejdź do sklepu

Pozostałe artykuły

Zainteresował Cię powyższy wpis? Zajrzyj na naszego bloga, znajdziesz tam więcej ciekawych informacji na temat pielęgnacji włosów i ich utrzymywania ich w dobrej kondycji.

Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia Co włosy mówią o stanie Twojego zdrowia?

Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie podlegają stałej odnowie. Cykliczne zmiany zachodzące w mieszkach włosowych warunkują następujące po sobie procesy: wzrostu włosów, ich wypadania i zastępowania ich nowymi. Prawidłowy przebieg...

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów w starszym wieku – na co zwrócić uwagę?

Wraz z upływem lat całe nasze ciało podlega procesowi starzenia się. Pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, uwzględniając jej zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby. Zapominamy natomiast...

Jak dbać o naturalny kolor włosów Jak dbać o naturalny kolor włosów i włosy farbowane?

Głęboki, nasycony odcień włosów to jeden z atrybutów warunkujących nienaganny wygląd fryzury. Bez względu na to, czy cieszymy się naturalnym kolorem włosów, czy decydujemy się na ich farbowanie – warto...

Brak produktów